Навръх Деня на народните будители 1 ноември, общинският театър на Перник „Боян Дановски“ празнува 105 години от създаването си.
Голям юбилеен спектакъл се очаква в 19:00ч. да напълни театралната зала, носеща името на най-успешния досега директор на театъра Георги Русев, а перничани ще могат да видят на сцената едни от най-големите български звезди.
В деня и на концерта с нас ще бъдат Искра Радева, Симеон Владов, Стефан Вълдобрев, Ралица Бежан и Ивелин Иванов, Невена Бозукова-Неве, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Нада Новоселска, Иво Аспарухов, деца и младежи от ОДК- Перник, МТ “Мускетарите“ и творци от Двореца на културата и от страната.
Драматичен театър „Боян Дановски“ носи името на българския театрален режисьор, педагог, театровед и драматург Боян Дановски.
Общински драматичен театър е създаден през 1919 г., наричан тогава Работнически театър. Първият директор на театъра е Иван Пенчев и го ръководи до 1921 г. Пиесата, с която се слага началото на пернишкия театър, е „Златното руно“ от Станислав Пшибишевски. Първата театрална сграда е с варосани, иззидани с плет и измазани с кал стени. През сезон 1920 – 1921 г. почти цялата трупа е уволнена.
На дейността на театъра в Перник се отразяват почти всички политически събития в страната. По политически причини театърът е бил разпускан, уволнявани са артисти. През 1923 г. вратите му се затварят, а през 1925 г. постепенно се създават две трупи към читалища. Така раздвоен театралният живот в Перник протича до 1923 г. През 1935 г. се създава драматическа трупа, регистрирана в тогавашното министерство на просветата и призната от Съюза на артистите. Трупата е субсидирана от мината. Тогава се въвеждат абонаментни карти за миньорската публика и театърът започва да си създава истински художествен облик. През периода 1935 – 1943 г. на пернишка сцена гастролират големи актьори като Стоян Бъчваров и Кръстьо Сарафов и др. След построяването на Двореца на културата в него се настанява и театърът.
През годините пернишкият театър е получавал много награди от районни и национални прегледи, награди на Съюза на артистите, награди за драматизация, за режисура, за сценография. През театъра са минали почти всички известни български актьори.
Най-силният период на театъра е през годините, когато директор е Георги Русев (1977 – 1990).