РИОСВ-София лъжат за река Струма! Това заяви пред БНР Димитър Куманов, сдружение „Балканка“.
От екоинспекцията съобщиха, че е установен източникът на замърсяването на река Струма, която в края на миналата седмица потече в оранжево-кафяв цвят. Според РИОСВ-София оцветяването е причинено от нерегламентирано изпускане на големи количества води, формиращи се при изкопите от изграждането на етапи от водния цикъл на Перник.
Кметът на Перник пък написа в социалните мрежи: „Струма е отровена. Държава няма! Няма институция, която да замери какво тече във водата“.
Димитър Куманов обясни в предаването „Преди всички“, че е виждал реки, замърсени от изкопи и те са изглеждали по различен начин.
„Цветът на такива реки е светлосиво-кафяв. Не е тъмнооранжево, ръждиво-кафяв, какъвто беше в Струма“.
Виждал съм Струма да тече във всякакви цветове – от виолетово-черно през синьо-зелено, всички цветове на дъгата, заяви още той.
„РИОСВ-София отива на другия ден след замърсяването. Първият им доклад е, че реката е бистра. След това кметът на Перник изразява възмущението си от министерството на околната среда и водите и те започват да обикалят. Намират някакъв изкоп и казват, че той е причината. Това се използва като наказание за бунтовния кмет“.
Куманов посочи, че има обосновани предположения за това кой е замърсител, но не пожела да го назове.
„Там преди три-четири години се скъса едно шламохранилище. В тази посока да се провери“.
Най-лошото е, че всички отрови от Перник отиват в язовир Пчелина, който е пред екологична катастрофа, отбеляза още той.
„Река Струма също е много замърсена. Тя минава покрай питейните кладенци на община Кюстендил. Изненадам съм, че няма никаква реакция от кмета на Кюстендил, защото те ще бъдат най-засегнатите“.
Ако замърсителите искат да бъдат хванати, да действат само в работното време на РИОСВ и басейновите дирекции, пошегува се Куманов.
Той смята, че трябва да може денонощно да се подават сигнали и да има денонощна реакция.
„Няма нужда от никакви нормативни промени. Това става със заповед на министъра и достатъчно персонал“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.