Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов призна от парламентарната трибуна, че наложените дисциплинарни наказания в МВР масово биват отменяни от съда. Той обаче отрече тези наказания умишлено да се налагат формално неиздържани, за да паднат после в съда.
Признанието на министъра дойде в отговор на парламентарен въпрос, зададен от депутата от “Продължаваме Промяната – Демократична България” Надежда Йорданова по повод мерките срещу полицейското насилие по време на протеста срещу Българския футболен съюз на 16 ноември 2023 г. Преди да зададе въпроса си, Йорданова благодари на всички служители от МВР, които в тези трудни седмици ежедневно изпълняват функциите си с чест и достойнство.
“Обществото беше свидетел на брутално полицейско насилие и превишаване на правомощията. Има 4-има уволнени полицейски служители, а 9-има са наказани с порицание. В част от случаите съдът констатира, че в заповедите за дисциплинарни наказания не са изложени никакви мотиви защо се налага наказание”, каза Йорданова, която е проследила 7 случая, в 5 от които съдът отменя наказанията. И дори посочи куриозен случай в Перник, където съдът е отменил наказание на служител на МВР, който не е предотвратил полицейско насилие, на което е станал свидетел. Съдът е отменил наказанието, защото колегата на свидетеля, извършил насилието, не е бил наказан и няма как свидетелят да понесе отговорността.
Надежда Йорданова попита министъра, защо са допуснати съществени нарушения на закона, които водят до отмяна на дисциплинарните наказания и какви действия той е предприел, за да се осигури законосъобразното провеждане на дисциплинарните производства.
В отговора си Калин Стоянов съобщи, че по случая с полицейското насилие от 16 ноември 2023 г. в МВР са проведени дисциплинарни производства срещу 13 служители. Със заповед на директора на СДВР четирима души са били уволнени, но и четиримата са обжалвали пред административния съд. Една от заповедите е потвърдена от първоинстанционния съд, но е отменена от Върховния административен съд, останали 3 съдебни производства още не са приключили.
На 9 служители на МВР е наложено порицание, но 4 от заповедите са отменени от административния съд и не подлежат на обжалване, а един служител е наказан с мъмрене, каза още Калин Стоянов. “Тези дисциплинарни наказания са според закона и вътрешните инструкции”, категоричен е вътрешният министър.
Надежда Йорданова заяви, че не удовлетворена от отговора. “След като съдът е отменил актове за налагане на дисциплинарни наказания, значи законът е бил нарушен. Моята съвсем добронамерена препоръка е, че явно има основания да се подобри организацията на налагането на дисциплинарни наказания в МВР – за да е законосъобразно и в интерес и на служителите, и на обществото, и контролът трябва да е на съответното ниво”, каза народният представител.
Министър Стоянов се оправда, че съдът отменя дисциплинарни наказания в МВР не от сега, а от години, и че това се случва не само спрямо МВР, а и спрямо други ведомства. “Наистина голяма част от актовете за дисциплинарни наказания падат в съда, но това не важи само за МВР. Където има дисциплинарни наказания и уволнения, рано или късно актовете падат, на пръсти се броят случаите (а аз от 21 години съм в МВР), които реално са потвърдени на всички инстанции”, каза Калин Стоянов. И обяви, че е възложил на подчинените си да направят анализ на мотивите от съдилищата, за да може да се види къде се греши на базата на това после да се направят обучения на ръководителите, които налагат наказания. “Но няма нищо субективно, някой нещо да е направил умишлено, след този анализ може да се подобри нещо в тази посока”, декларира вътрешният министър.
Източник: БТА