Молбата за екстрадиция на Илиян Тодоров е изпратена от Министерството на правосъдието по дипломатически път и предадена на узбекските власти, съобщиха за „Телеграф“ от правосъдното министерство.
Между България и Узбекистан има договор за правна помощ.
На 6 март т.г. на летището в столицата на Узбекистан – Ташкент, е спрян мъж, който се опитва да се качи на самолет за Истанбул с фалшив документ за самоличност. При проверка властите установяват, че паспортът му е фалшив.
Със съдействието на българските власти пък е установено, че мъжът е издирваният Илиян Тодоров.
Възмездие
В България той е осъден на доживотен затвор за двойното убийство пред дискотека „Соло“ в София преди 14 години. Близките и приятелите на загиналите момчета имат надежда, че все пак ще има някакво възмездие за тяхната смърт.
Години наред те бяха обезсърчени и обезкуражени, след като Тодоров изчезна безследно, преди да влезе в затвора.
На 18 април 2009 г., само ден преди Великден, 24-годишният Васил Александров празнува рождения си ден в столичната дискотека „Соло“, която се намира на метри от Съдебната палата. В компанията е и 21-годишният хокеист Кирил Въжаров.
В дискотеката припламват искри между компанията и тази на Тодоров. Навън става сбиване и три момчета са ранени с нож. Кирил Въжаров успява само да каже: “Нещо ме убоде, май ме наръгаха”, след което издъхва. Васил Александров умира в „Пирогов“, а приятелят им Кирил Димитров е ранен тежко.
Има множество записи от видеокамери в района на заведението, но те не са заснели убийствата, а движението на някои хора от двете групи.
Свидетелства
Според момче от компанията на Кирил и Васил конфликтът започнал още в заведението.
Един от празнуващата рожден ден група казва „Наздраве“ на другата компания, но се чува отговор „Какво наздраве бе, говедо“ и псувня на английски. Напрежението уж спада, но с излизането на младежите навън в тъмнината става сбиване и се стига до кървавите убийства.
Илиян Тодоров бяга с такси от мястото. Предава се в полицията след два дни, едва когато е обявен за национално издирване.
Той се явява пред органите на реда с променена външност – с изрусена коса и изрязани до кръв нокти, вероятно за да не може да бъде иззет биологичен материал за експертиза. Илиян Тодоров е син на тогавашен общински съветник от БСП в Перник.
Делата
На първа инстанция съдия Румяна Ченалова от Софийския градски съд оправдава Илиян Тодоров с мотив, че доказателствата срещу него са недостатъчни. Записите от охранителните камери според съда не показват кой е убиецът.
След присъдата съдия Ченалова обявява пред медиите: „Не бива да се поставя въпросът по следния начин – има загинали млади хора, за които всички скърбим, има пострадало лице, което е преживяло съответния стрес и на всяка цена някой трябва да бъде наказан. Това не е така и не бива да бъде така.
Съдът се подчинява на правилата на закона. Трябва да бъде наказан този, който е извършил нещо конкретно и за което има определени доказателства“, припомня БНТ.
Така в края на 2011 г. Илиян Тодоров излиза от ареста без никаква мярка за неотклонение и без забрана да напуска страната. Той повече не се появява в съдебната зала.
Следва дело на втора инстанция в Софийския апелативен съд, който отменя оправдателната присъда и постановява доживотен затвор за Тодоров. Наказанието е потвърдено и от Върховния касационен съд в края на 2013 г.
Бягство
Тогава обаче става ясно, че Илиян Тодоров е безследно изчезнал. Не след дълго той прави няколко видеообръщения в интернет, включително и към тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров.
В едно от тях Тодоров твърди, че убиецът на двете момчета е на свобода. „Видях извършителя, защото беше на метри от мен и погледите ни се срещнаха“, твърди Тодоров.
Роднини го посъветваха чрез медиите да не се връща в България.
Той бе издирван от Интерпол и все пак заловен.
Няма пречка да го екстрадират
Не би трябвало да има пречка за връщането на Илиян Тодоров в България да изтърпи наказанието си, тъй като страната ни има двустранен правен договор с Узбекистан, заяви адвокат Стефан Левашки. Той е роднина на един от двамата убити пред дискотека „Соло“ – Кирил Въжаров.
Властите в Узбекистан са повдигнали обвинение на Илиян Тодоров за използване на фалшив паспорт. След като получи наказание според местните закони, ще се задейства екстрадицията.
„Според мен съвсем в противовес на събраните по делото доказателства той беше оправдан от част от съдебния състав с председател Румяна Ченалова. Младши съдията Мария Дончева с единия от съдебните заседатели останаха на особено мнение.
Тогава, във връзка с изискванията на закона, му беше изменена мярката с оглед на оправдателната присъда. По-късно пред Апелативния съд той спря да се явява и се използва след произнасянето на доживотната му присъда едно тогава току-що влязло в сила тълкувателно решение на Върховния съд, че произнесената присъда не е основание за промяна на мярката за неотклонение. Явно още в този период Тодоров е успял да избяга от страната, тъй като пред Върховния съд също не се яви.
Според закона тогава пред втора и трета инстанция присъствието му не беше задължително”, припомни Левашки.