„Топлофикация Перник“ прилага успешно управленски практики за прехода към нисковъглеродна икономика

„В „Топлофикация Перник“ от няколко години се води целенасочена политика за плавната трансформация на дружеството. Ние инвестираме в производство на енергия от природен газ и биогорива. За да реализираме плановете си, припокриващи се с европейската зелена политика, инвестирахме в газови когенератори. Близо две години работим по пускането им в експлоатация. Очаква се проектът да бъде завършен тази година. Ако няма забавяне по утвърдения план за внедряване на газовите когенератори, още през лятото ще започнем да работим  на природен газ. “ заяви инж. Чавдар Стойнев, директор на предприятието относно настоящите им екологични проекти.

По думите му новите мощности ще допринесат за бързия енергиен преход на „Топлофикация Перник“ и е една от основните стъпки в процеса по премахване на въглищата като гориво.

„Газът е значително по-екологичен източник на енергия, благодарение на който чувствително ще намалят количеството изпускани емисии. На този етап планираме да използваме въглища само по време на отоплителния сезон, когато се произвежда и топлинна енергия, а извън него – ще работим само на „синьо гориво“, посочи инж. Чавдар Стойнев.

„За да изпълним изискванията на Европейската Зелена сделка, страната ни, и в частност всички предприятия като „Топлофикация Перник“, трябва да развиваме своята енергетика, използвайки нови възобновяеми източници и изграждане на мощности, които да работят с чисти горива. Съвременната енергийна система във все по-голяма степен ще зависи от съчетанието на високи технологии и екология.“, коментира инж. Стойнев.

Директорът на предприятието сподели, че според плана всички предварителни дейности по газовите когенератори ще бъдат завършени в началото на пролетта, а след тях предстои самото инсталиране на когенераторите, което ще бъде извършено от експерти на фирмата производител.

„До този момент сме изградили халето, в което ще бъдат инсталирани когенераторите. Монтирали сме релсов кран, както и осветление. Изградени са и обслужващите площадки. В момента се изгражда окабеляването.“, разясни инж. Стойнев. Той уточни, че преди пускането в експлоатация на когенераторите ще бъдат проведени и задължителните пробни пускове и наладка, които според разписания план ще продължат 30 дни.

Според инж. Чавдар Стойнев в условията на несигурност и непредвидимост на действията във „военно време“, трябва да се помисли за промяна, поне на този етап, на пакета от мерки за опазване на околната среда.

„Сега е важно да се подсигурим собствените си източници на енергия. Временно трябва да продължим производство от въглища и да се обмислят варианти какви действия ще се предприемат при евентуално ограничаване на доставките на гориво. За всички е ясно, че твърдите изкопаеми горива са екологично проблемен източник на енергия, но при тази ситуация трябва да се помисли първо за енергийната сигурност и независимост на България.„, коментира инж. Стойнев.