Сградата на Синдикалния дом Сградата да се освободи от хора, обзавеждане и оборудване. Това става ясно от констативния протокол на комисията, която извърши оглед и цялостна проверка на сградата по искане на областния управител Кирил Стоев.
Комисията е решила още, да се забрани достъпа до сградата на външни лица, с изключение на лицата, извършващи обследване, проектиране и строително-монтажни работи, да се изготви конструктивна експертиза в спешен порядък, да се допълни и съобрази с изготвената експертиза одобрения проект.
От проверката на сградата става ясно, че по външните фасади се наблюдават обрушени и паднали мазилки. В тези участъци се вижда оголена и корозирала армировка. Най-видимо е това състояние по козирката, намираща се от източната страна на сградата, над главния вход, и по прилежащите към нея носещи елементи.
„По стените на неремонтираните етажи се наблюдават хоризонтални, вертикални и диагонални пукнатини. Таванската плоча над 11-тия етаж е компрометирана, видимо провиснала, вследствие на течове от покрива и от натоварвания от разположено върху нея оборудване“, пише още в протокола на комисията.
В него е уточнено, че върху покривната плоча има монтирани множество телекомуникационни съоръжения, като връзката им с покривната плоча е изпълнена некачествено, като по този начин е компрометирана носимоспособността й.
Сградата на Синдикалния дом е проектирана през 1964 г. Строителството й започва през 1966 г., като през 1969 г. същото е било спряно. През 1973г. строежът е завършен и е назначена приемателна комисия. Тя отказва да приеме сградата „заради представени непълни, неподписани и неоформени по съответния ред чертежи и проектна документация“ (цитатът е от протокол
на приемателна комисия). По-късно същата година е назначена втора приемателна комисия, на която строежът е приет и въведен в експлоатация с подписване на акт образец 16.
По данни от обследването, направено през 2013 г. при изпитванията на бетона е установено, че същият има разнородни якостни характеристики – от В15 до В25. Още тогава е отразено, че разстоянията между вертикалната и хоризонталната армировка, не отговарят на нормите. От представените изчисления за хоризонтални (сеизмични) въздействия се вижда, че стойностите на преместванията, особено при високото тяло на сградата, значително превишават допустимите.
Експертите уточняват още, че сградата не е противосеизмично осигурена,
съгласно изискванията на актуалната нормативна уредба, и за нея не може
да бъде дадена положителна оценка на сеизмичната й осигуреност, тъй като
са открити и разминавания с изискванията и на нормативната уредба,
действала по времето, когато е била проектирана. Според мнението им компрометираният окачен рабицов таван създава потенциална опасност от
инциденти както за обитаващите помещенията на партерния етаж на сградата, така и на преминаващите около сградата граждани.