Сред първите мерки, които Министерството на регионалното развитие и благоустройството може да предприеме на пътния участък Драгичево – Долна Диканя, където стана катастрофата със северномакедонския автобус с 45 загинали и седем ранени, е да отстрани щетите по пътя, да завърши „изостаналата маркировка“, да оправи мантинелата и с КАТ да промени скоростта, както е заложена по проект – от сегашните 120 километра в час, на 90 километра в час.
Дългосрочните мерки са, за да се подобри поддържането на пътната инфраструктура. Това каза на пресконференция служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова при представянето на резултатите от възложената от нея проверка на пътния участък Драгичево – Долна Диканя, където стана катастрофата.
Министър Комитова коментира, че това е необичайна катастрофа. Очевидно не е била с голяма скорост, но е възникнал пожар, много странно събитие – пожар, който е основната причина за жертвите според мен, и нямаме обяснение как толкова бързо е изгорял този автобус, допълни министърът и поднесе съболезнования на близките на загиналите.
Тя уточни, че пътната настилка като грапавост е добра и е в много добро състояние. Съпротивлението на хлъзгане е добро и като цяло настилката е в добро състояние. Новата маркировка в средната линия е в допустими граници при суха настилка, има видимост, каза министърът. Мантинелата „рибешка опашка“, която е поставена през 2007 г., е отговаряла на тогавашните норми.
По разчети на пътната агенция само за подмяна на мантинелите в този пътен участък ще са нужни около 30 млн. лева само на тази отсечка, става дума за тази кратка отсечка.
Комитова напомни, че за този път няма Акт 16, защото не са приключили отчуждителните процедури и допълни, че започва интензивно да се инициира завършването им. Тя повтори, че пътят не е магистрала, а се води скоростен път и изтъкна, че за да се поддържа скорост на един път, не е достатъчно той да е широк, а при магистралите се спазват определени наклони, в това число и на завоите. При превишаване на тези норми се счита, че това не може да е магистрала, защото при такъв обект се изискват по-малки наклони и по-плавни завои, напомни министърът.
Ръководството на пътната агенция обясни, че ще се прави одит на пътната безопасност на участъка.
С разпореждане на министъра от 23 ноември комисията трябваше да направи оглед и да провери настилката, пътните знаци, ограничителните системи, хоризонталната маркировка и въз основа на тях да представи доклад за състоянието на участъка и да се прецени какви мерки ще бъдат предприети за възстановяването им.
От Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ вчера посочиха, че в следващите дни при подходящи метеорологични условия в района на пътния инцидент с автобуса от Република Северна Македония ще бъде направена смяна на мантинелите и ремонт на настилката, увредена от пожара. По тази причина най-рано до петък – 3 декември, ще бъде възстановено движението в посока Благоевград при 31-ви км на магистрала „Струма“, посочиха от АПИ. Дотогава движението от пътен възел „Боснек“ до пътен възел „Старо село“, от км 31+180 до км 32+952, за Благоевград ще се осъществява двупосочно в платното в посока София.
Пътнотранспортното произшествие в нощта на 23 ноември беше при приблизителен км 31+900 на автомагистрала „Струма“. В този участък няма концентрация на пътни инциденти, коментираха от АПИ. Отсечки с концентрация на пътни произшествия за 2020 г. по данни на МВР, цитирани от пътната агенция, на територията на област Перник са участъкът от км 35+500 до км 36+100 на АМ „Струма“ и път I-1 София – Кулата от км 287+000 до км 287+300, съвпадащ с пътен възел „Даскалово“ на АМ „Струма“./БТА