Как мръсния въздух в Перник влияе на здравето ни в Ковид пандемия?

Замърсяването на въздуха в Перник не е скорошна болка, а дългосрочен проблем, който оказва голямо влияние върху здравето на населението. Данните за различни заболявания и броя на смъртните случаи, причинени от този вид замърсяване, от време на време пускат червена тревога в обществото.

Изследванията показват, че замърсяването на въздуха увеличава риска от много заболявания като хронична обструктивна белодробна болест , астма, сърдечни заболявания, рак, диабет и много други.

Именно тези заболявания представляват повишен риск от тежък изход от болестта Ковид-19.

Перник често получава титлата „Най-мръсен град в Европа“, а понякога е начело дори в света.

Това е изречение, което от време на време срещаме, сякаш е най-нормалното явление.

„Ние не забелязваме въздуха, докато не се замърси, а когато това се случи, въздухът придобива специфична миризма. Освен това замърсяването може да се види буквално. Очите са сълзливи, носът тече и това са първите предупреждения, “, казват лекари.

След първите предупреждения се появяват редица здравословни проблеми, които са сигнал, че замърсяването е на високо ниво.

Проблемите с висока степен на замърсяване на въздуха се изразяват в това, че очите горят, имаме хрема, човек кашля, диша трудно и дори може да диша затруднено. Може да има и сърцебиене, болка в областта на сърцето. Това обаче са последиците от третичното замърсяване, причинено от серен диоксид и азотен оксид, които образуват силни киселини с влага и мъгла.

През 50-те години на миналия век хиляди хора загинаха за четири дни в Лондон поради подобни киселинни мъгли. Много по-опасни са обаче ефектите на финни прахови частици, които могат да увредят трайно белите дробове, сърцето, мозъка и са канцерогенни.

Замърсяването може да причини хронични белодробни, сърдечни и неврологични заболявания и няколко групи са изложени на особен риск.

Най-уязвими са групите деца, чиито бели дробове все още не са развити, след това са бременните жени. Освен това хроничните пациенти са уязвима група, тъй като замърсяването на въздуха може да влоши основното заболяване и дори да доведе до смърт.

Замърсеният въздух може да влоши състоянието на пациенти с хронични заболявания, да причини хронични заболявания (хронична обструктивна белодробна болест и рак на белия дроб) и по този начин да доведе до повишена смъртност на пациенти, страдащи от заболявания, причинени от замърсяване, или чието замърсяване може да влоши здравето им.

Здравите хора също могат да усетят преходните последици от краткосрочното излагане на замърсяване на въздуха.

При здрави хора може да се появи кашлица, причинена от респираторни дразнители, като киселини. Финни прахови частици достигат до най-малките части на белите дробове, увреждат ги и отиват по-нататък в кръвта. Оттам те могат да увредят сърцето, дори да доведат до болестта на Алцхаймер или до появата на злокачествени заболявания, обясняват лекари.

Многобройни научни статии сочат, че последствията от пандемия в райони, изправени пред прекомерно замърсяване на въздуха, са по-сериозни.

Последните проучвания показват, че по-голям брой пациенти с коронавирус са докладвани в райони с повишено замърсяване на въздуха. Пропорционално на това има и по-тежки форми на Ковида-19, казват пулмолози.

Лекари споделят, че при пациенти с Ковид-19 коронавируса се свързва с вече увредените бели дробове поради замърсяването на въздуха, така че могат да се очакват по-тежки форми на заболяването.

Когато става въпрос за защита срещу силно замърсяване на въздуха, не ни остават много възможности.

Единствената защита срещу замърсяване са истинските нано маски, които предпазват от финни прахови частици. Всички останали не предпазват от замърсяване.

Препоръките на лекари са да излизате излишно, ако нивото на замърсяване е високо, да не се проветрява рано сутрин, защото тогава облакът от замърсяване е най-близо до земята.

Кой друг се притеснява от мръсния въздух?

Според Световната здравна организация (СЗО) Пекин вече не е най-замърсеният град в света. Неговото място беше заето от Делхи в Индия. Смята се, че огромното замърсяване на въздуха в Делхи убива над 10 000 души всяка година.

Световната здравна организация (СЗО) предупреждава, че този „тих убиец“ е отговорен за около седем милиона преждевременни смъртни случаи годишно, най-често в развиващите се страни.

Пазете се, перничани!