Екип от офталмолози и кардиолози на УМБАЛ “Александровска” извършиха безплатни профилактични прегледи на деца в неравностойно положение на територията на град Перник. Вчера, 16-ти септември бяха насрочени очни и кардиологични прегледи на децата и персонала в два центъра в гр. Перник.
Днес инициативата продължава в СУ “Найден Геров” в гр. Пловдив. А на нуждаещите ще бъдат осигурени очила от GRAND OPTICS.
Всичко това става благодарение на подписан меморандум за сътрудничество в рамките на благотворителна инициатива „Обединени заедно“ между Александровска болница и ОЕБ „Шалом“, организация „Приятели на Израел в България – Негев“, Федерация на ционистите в България, Фондация „Движение на българските майки“, Фондация „Благотворителност и Милосърдие“ към ОВЛБ, Widows Sons Bulgaria Grand Chapter Bulgaria & Masonic Riders Bulgaria“.
Основен приоритет е осъществяването на профилактични прегледи на деца и младежи в неравностойно положение, намиращи се в центрове за настаняване от семеен тип. Екип от офталмолози и кардиолози на УМБАЛ “Александровска” ще извършват част от прегледите и консултациите с осигуряване на продължителна грижа при необходимост.
Идеята за инициативата е на доц. Александър Оскар, председател на ОЕБ „Шалом“ и началник на офталмологичната клиника в УМБАЛ „Александровска“, който заяви, че за него е чест да бъдат съмишленици и съорганизатори на инициатива, в която участниците се обединяват около основните човешки ценности, ангажират се да защитят здравето и да повишат благосъстоянието на уязвимите групи хора, водени от принципа, че всички сме отговорни един за друг.
Изпълнителният директор на УМБАЛ „Александровска“ д-р Атанасов приветства инициативата „Обединени заедно“ и изрази благодарност към участниците, че са избрали Александровска болница да партнира в грижата към децата и младежите в неравностойно положение. В словото си той подчерта, че извънредната епидемична обстановка и финансовият натиск върху здравната система в България не бива да бъдат възпиращ фактор върху благотворителните инициативи, а напротив, би следвало да ги превръщат в традиции и да стимулират повече щедростта и емпатията към хората в нужда.