Община Перник в лицето на кмета Станислав Владимиров отговори на отвореното писмо на треньора Иво Иванов от СК Калоян Ладимекс с още по-дълго писмо и от неговото.
Припомняме че, миналата седмица от спортния клуб изразиха мнение, че Община Перник не разпределя справедливо финансовите средства предвидени за спорт, като по-малки клубове с по-малко постижения се дотират повече, отколкото доказани клубове с десетки успешни състезатели.
В тази връзка отговорът на общината не закъсня. Публикуваме го без редакторска намеса:
ДО
Г-Н КАЛОЯН ИВАНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
СК „КАЛОЯН ЛАДИМЕКС“
КОПИЕ ДО
Г-Н ДИМИТЪР КОЛЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ – ПЕРНИК
Относно: Писмо от СК „Калоян Ладимекс“ за условията и реда за финансово подпомагане на спортни клубове и разпределението на паричните средства, отпускани от Община Перник за развитието на масовия спорт на територията на общината
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИВАНОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КОЛЕВ,
Във връзка с постъпило писмо с вх. № 21/СЛУ – 1625/25.02.2021 г., Ви уведомявам за следното:
Общината, като местен орган на самоуправление има за задача да осигури пълноценното и хармонично функциониране на Националната система за физическо възпитание и спорт, като следва насоките, заложени в Националната стратегия за развитие на спорта 2012 – 2022 г. и изпълнява разпоредбите на законовите актове в областта на спорта.
Съгласно горецитираната Национална стратегия, конкретните задължения и усилия на общинските власти са насочени към подобряване на здравето и физическата дееспособност на гражданите.
Подпомагането на спорта по места от общинските бюджети се осъществява в три направления, както следва:
- Основен ангажимент е стопанисването и рационалното използване на материалната спортна база;
- Подкрепа на спортни клубове, регистрирани и реализиращи дейност на нейната територия за провеждане на тренировъчна и състезателна дейност.
- Осигуряване на необходимите средства за тези дейности от общинския бюджет и от собствени приходи.
По т. 1: По Решение № 336/22.11.2012 г. на Общински съвет – Перник, Община Перник стопанисва и предоставя безвъзмездно на спортните клубове, регистрирани и развиващи дейност на нейната територия съществуващата общинска спортна база. В по-голямата си част същата се предоставя по график на повече от един спортен клуб, а голям брой от клубовете нямат възможност да я ползват поради спецификата на вида спорт, претоварването на графиците за ползване или други обективни фактори и заплащат изцяло наеми на обектите, които ползват за спортна подготовка.
В този смисъл, общината е изпълнила задълженията си към представлявания от Вас СК „Калоян Ладимекс“ с безвъзмездното предоставяне на самостоятелна зала в рамките на Спортен комплекс „Дружба“, чийто разход за консумативи за година са около 14 000 лв. и е изцяло за сметка на Община Перник.
СК „ Калоян Ладимекс“ е единственият клуб в града, на който предоставената зала на концесия е с Договор за 20 години.
По т. 2
Спортните клубове са онези главни производствени звена в Националната система на спорта, чрез които се осъществява по-добра координация за ефективно обслужване на общи по характер дейности.
Спортните клубове са самостоятелни структури по смисъла на българското законодателство, сдружения, които се регистрират по Закона за юридическите лица с нестопанска цел в обществена или частна полза.
Регистрираните в обществена полза сдружения, запазват изцяло своята автономност на управление и реализация на целите си, като имат право да влизат в отношения с различни държавни и общински институции, с които да реализират съвместни проекти и програми и да кандидатстват за финансиране по законово установен ред, без това непременно да е задължение на съответната институция.
В съответствие с изискванията на чл. 133, ал. 4 от Закона за физическото възпитание и спорта (ЗФВС) и при спазване на процедурата за изготвяне на нормативен акт, разписана в Закона за нормативните актове беше изготвена и приета от Общински съвет – Перник цитираната от Вас Наредба № 10/03.06.2020 г. за подпомагане дейността на спортните клубове от Община Перник /Наредбата/.
Основният ангажимент на Общината, съгласно насоките в Националната стратегия за развитие на физическото възпитание и спорта 2012 – 2022 г. е отразен в посочения и от Вас чл. 3 от Наредбата, според който обща цел на финансовото подпомагане е развитието на масовия спорт за деца, младежи и хора с увреждания за подобряване на здравния им статус, физическата и психическата дееспособност, което ще подобри качеството им на живот. В основната цел влиза и подобряването на условията и възможностите за развитие на спорта чрез ефективно взаимодействие със спортните клубове в Община Перник, което от своя страна ще се отрази на създаването на по-добри условия за практикуване на масов спорт и участие в състезания.
Посочените от Вас критерии всъщност не са критерии, а методика за изчисляване стойността на една точка, съгласно чл. 29, ал. 1 от Наредбата.
Изчислението на стойността на 1 точка, респективно стойността на общия размер на средствата за всеки клуб се предхожда от методика за изчисление на общия брой точки, формиращи оценката за дейност на всеки спортен клуб, кандидатстващ за финансово подпомагане от общината. Оценката за дейност е 3–компонентна.
Компонент К1, представлява 30% от общата оценка и включва приносът на картотекираните спортисти, участвали в Държавните първенства (ДП) на съответната спортна федерация, като за всяка възрастова група има съответен коефициент и той е най-висок за състезателите от представителната възраст мъже и жени – 8.
Таблицата по Компонент К1 се попълва на база представен списък на картотекираните състезатели, участвали в ДП на съответната федерация, Приложение 5 към чл. 27, т. 10 от формуляра за кандидатстване.
Заверените от съответната спортна федерация Списък с картотекирани спортисти, участвали в ДП през предходната година и Протоколите от участие в ДП са документи, с които Спортния клуб доказва, че посочените състезатели в Приложение 5 са действителни и Комисията следва да зачете техния принос в определянето на броя точки по К1 от Методиката.
Попълването на основното Приложение 5 от Наредбата е задължително за всеки спортен клуб, който кандидатства за финансиране от общината.
Съгласно горепосоченото, СК „Калоян Ладимекс“ следва да е кандидатствал по първия компонент от оценката със списък в табличен вид по Приложение 5 към чл. 27, т. 10 с картотекираните състезатели, участвали в ДП през 2019 г.
Вместо това спортния клуб прилага некоректно подадено приложение, в което не е посочено името на нито един състезател, носещ принос за определянето на броя точки по К1.
Приложената празна таблица е подписана и подпечатана с подпис на председателя и печат на клуба, което е отразено в Протокол № 1/16.07.2020 г. на Комисията по чл. 28, ал. 1 от Наредбата.
СК „Калоян Ладимекс“ е уведомен за некоректно подаденото базово приложение по К1, като вместо председателя на спортния клуб или официално упълномощен представител, в общинска администрация се е явил главният треньор в клуба Иво Иванов – зам. областен управител на област Перник.
От ръководството на сдружението не е депозирана корекция на посочените несъответствия след предоставената за това възможност.
В този случай, Комисията по чл. 28, ал. 1 не е имала какво да доказва при предоставено празно, непопълнено Приложение 5, т. е. счита се, че Спортният клуб е кандидатствал с 0 състезатели, за което има подпис и печат на председателя.
Въпреки установените и изложени факти до тук, Комисия все пак е взела решение в интерес на състезателите по таекуон-до от СК „Калоян Ладимекс“, като е прегледан Протокола от Държавното първенство и приложените копия от заявления за картотека, съдържащи имената на 52-ма състезатели от клуба, а не 65, както е посочено в писмото. Отбелязан е и фактът, че същите са заверени само с подпис на председателя и печат на клуба, а не с подпис и печат на спортната федерация.
Зачетен е приносът на общо 37 състезатели, отразени като брой в общия протокол за участие в Държавното първенство, тъй като по регламента освен картотека, съответният състезател трябва да е взел и участие в ДП.
При прегледа на предоставените списъци с класиране по категории, Комисията е установила 34 състезатели от ДЮШ и 3-ма състезатели от група мъже и жени, участвали в Държавното първенство по таекуон-до, неолимпийска версия, състояло се в гр. Благоевград през 2019 г.
По Компонент К2, който представлява 60% от общата оценка за дейност, Комисията е зачела броя точки за единственото Държавно първенство, проведено от БФ по таекуон-до ITF, в което са участвали състезателите от СК „Калоян Ладимекс“ през 2019 г.
На спортния клуб са зачетени и класиранията, както в Държавното първенство, така и от Европейско и Световно първенство, които са обект на изчисление по Компонент К3, който е с относителен дял 10% от общата оценка. Точките по К3 не зависят от броя на завоюваните медали.
Това прави вашето твърдение, че не се взимат предвид постигнатите резултати през изминалата календарна година от Международния и Държавния спортен календар абсолютно неоснователно.
Броят на спечелените медали от Държавен и Международен спортен календар на съответната федерация, както и броят на националните състезатели от всеки клуб са критерий на следващ, по-висок етап на подготовка, което е обект на оценка от специализираната администрация на Министерство на младежта и спорта (ММС) по програмите на спортното ведомство за елитен спорт и спорт за високи постижения.
В Наредбата, разпределяща общинската субсидия за дейност на спортните клубове не се повтарят заложените в Програмите на ММС критерии, тъй като съгласно Европейското и българското законодателство в областта на държавните помощи („Министърът на младежта и спорта и кметовете на общините са администратори на помощ съгласно Закона за държавните помощи, чл. 124, ал. 2.) основното правило да се избегне двойно финансиране е като същото не се осъществява по един и същ критерий, веднъж от държавния и веднъж от общинския бюджет.
СК „Калоян Ладимекс“ е кандидатствал за финансово подпомагане от ММС по „Програма за развитие на спортните клубове“ като на база оценка от БФ по таекуон-до за участие и постигнати класирания през 2019 г., спортното министерство е отпуснало на клуба първоначално финансови средства за дейност през 2020 г. в размер на 4 249 лв., видно от публикуваната на официалния сайт на ММС справка.
По критериите на общинската Наредба № 10/03.06.2020 г. на спортния клуб са одобрени средства в размер на 3 899 лв.
Вторият клуб – СК „Ка Ел кикбокс клуб“, за който се предявява претенция във Вашето писмо, и който е бил под Ваше председателство при кандидатстването му за финансово подпомагане на дейността през 2020 г. не е получил финансиране от Министерство на младежта и спорта за същата година, а по общинската Наредба е одобрен за финансиране със средства в размер на 949 лв,
СК „ Ка Ел кикбокс клуб“ е кандидатствал по идентичен на таекуон-до клуба начин с непопълнено Приложение 5 към чл. 27, т. 10 от Формуляра за кандидатстване, но подписано от председателя и заверено с печат на клуба.
Към приложените документи е представена списък с 26 състезатели, от които постиженията на 22-ма са зачетени като принос за финансовото подпомагане на дейността на СК „Калоян Ладимекс“, който е член на БФ по таекуон-до.
Комисията е счела, че приносът на един състезател може да бъде 100 %, независимо в колко клуба е картотекиран и в Държавните първенства на колко спортни федерации е взел участие той. Правилото един състезател да се посочва само в един спорт и само в една възраст е спазено от 28 от 32-та кандидатстващи клуба за финансиране през 2020 г.
Комисията е установила дублиране на състезатели в посочените от вас два клуба, както и в два други такива.
На 4-те спортни клуба е дадена възможност за корекция и посочване на състезателите, чийто принос следва да се зачете по К1 без дублиране.
Представляваните от Вас СК „Калоян Ладимекс“ и СК „Ка Ел кикбокс клуб“ не са депозирали необходимата корекция след предоставената възможност и с оглед спазване на равнопоставеността спрямо останалите 30 клуба, спазили правилото, Комисията е зачела служебно точки по К1 за СК „Ка Ел кикбокс клуб“ само на 4 състезатели. Зачетени са две прояви по К2, съгласно утвърдения ДСК на федерацията, както и точки за постигнато класиране по К3 от методиката.
По повод посочените от Вас три спортни клуба, за които предполагате приближеност до „експерт, служител на общината“(в Комисията има 5 члена, експерти – служители на общината, освен предедателя на ПК „ Децата, младежта, спорта и туризма“ към Об съвет – Пернк):
СК „Кракра“ – джудо е с първоначално утвърдено финансиране по „Програма за развитие на спортните клубове“ от Министерство на младежта и спорта със средства в размер на 5 807 лв., в т.ч. класиране, брой медали и национален принос, видно от справката на официалния сайт на ММС.
По Наредба № 10/03.06.2020 г., спортният клуб е кандидатствал с 53 състезатели в ДЮШ и 10 състезатели в група мъже и жени, взели участие в 12 (дванадесет) Държавни първенства от ДСК на БФ по джудо (8 ДП за ДЮШ и 4 ДП за мъже и жени). Клубът е представил заверена картотека от БФ по джудо на 65 състезатели.
Комисията е нанесла корекции по К1 и К2 от общата оценка и е зачела по-малък брой точки по двата показатели, съответсващи на информацията от протоколите за участие в ДП и броя на проявите от ДСК на федерацията.
Спортният клуб не е посочил и не получава точки за класиране по компонент К3 от общата оценка.
Изчислените точки за структура и брой прояви са с финансов еквивалент общо 10 367 лв (7 327 лв. за ДЮШ и 3 040 лв. за група мъже и жени)
СК „Кракра“ е предоставил всички изискуеми документи от БФ по джудо в оригинал, като втори екземпляр с подпис и печат на спортната федерация.
СК по джудо „Перун“ е с първоначално утвърдено финансиране по „Програма за развитие на спортните клубове“ от Министерство на младежта и спорта със средства в размер на 5 051 лв., в т.ч. класиране, брой медали и национален принос, видно от справката на официалния сайт на ММС.
По Наредба № 10/03.06.2020 г., спортният клуб е кандидатствал с 32 състезатели в ДЮШ и 8 състезатели в група мъже и жени, взели участие в 12 (дванадесет) Държавни първенства от ДСК на БФ по джудо (8 ДП за ДЮШ и 4 ДП за мъже и жени).
Комисията е нанесла корекции по К2 от общата оценка на броя прояви, като е зачела по-малък брой точки по показателя, съответстващи на информацията от утвърдения ДСК на федерацията.
Спортният клуб не е посочил и не получава точки за класиране по компонент К3 от общата оценка.
Изчислените точки за структура и брой прояви са с финансов еквивалент от общо 7 761 лв (5 126 лв. за ДЮШ и 2 635 лв. за група мъже и жени)
СК по джудо„Перун“ е предоставил всички изискуеми документи от БФ по джудо, заверени с подпис и печат на спортната федерация.
СБК „Перник Ладимекс“ – бокс е с утвърдено финансиране за 2020 г. по „Програма за развитие на спортния клуб“ на ММС със средства в размер на 7 182 лв. в т. ч. класиране, брой медали и национален принос, видно от справката на официалния сайт на ММС.
По Наредба № 10/03.06.2020 г., спортният клуб е кандидатствал с 8 състезатели в ДЮШ и 1 състезател в група мъже и жени, взели участие в 8 (осем) Държавни първенства от ДСК на БФ по бокс (6 ДП за ДЮШ и 2 ДП за мъже и жени).
Комисията е нанесла корекции по К2 от общата оценка на броя прояви, като от посочените във формуляра 12 са зачетени 8, съгласно утвърдения Държавен спортен календар на федерацията.
На спортния клуб не са присъдени точки за класиране по компонент К3 от общата оценка, тъй като постигнатото класиране (сребърен медал от ДП за девойки) не попада в обхвата на оценката по К3. Изчислените точки за структура и брой прояви са с финансов еквивалент от общо 3 807 лв (3 098 лв. за ДЮШ и 709 лв. за група мъже и жени).
В изпълнение на разпоредбите на чл. 30 от Наредба № 10/03.06.2020 г. за финансово подпомагане дейността на спортни клубове от Община Перник, Комисията по чл. 28, ал. 1 представя за утвърждаване на Кмета Протокол за работата си и списък с разпределените суми по спортни клубове. Протоколът се изготвя в два еднообразни екземпляра, като след утвърждаването му един екземпляр остава за общината, а вторият екземпляр се предоставя на Председателя на Общински съвет – Перник за сведение.
Окончателно определените средства за всеки клуб се предоставят посредством договори за дейност между общината и спортните клубове.
В подписаните типови договори, в чл. 8 се казва, че: „Общината осигурява средствата по Договора, съобразно изпълнението на общинския бюджет и плана за постъпления от собствени приходи. Ако предоставените средства от общинския бюджет и/или реалните постъпления от собствени приходи са по-малко от утвърдените, съответно планираните, Общината си запазва правото да не изплати в пълен размер средствата по Договора.
СК „Калоян Ладимекс“ не е единствения спортен клуб, който не е получил утвърдената по Договор сума в пълен размер. На основание горепосочения чл. 8 от Наредбата субсидията, предоставена на спортните клубове за дейност през 2020 г. е изплатена на 70% от договорираните с всеки отделен спортен клуб сума.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИВАНОВ,
с оглед на гореизложеното и в заключение бих добавил, че оценката на методиката, заложена в Наредба № 10/03.06.2020 г. още в първата година от прилагането й е получила одобрение от 87,5 % от кандидатствалите спортни клубове за общинска субсидия през 2020 г.
Наличието на ясно разписани правила са предпоставка за увеличаване броя на спортните клубове, кандидатстващи по разписания регламент за финансово подпомагане на спортната им дейност. Доказателство за това е, че от 32 през 2020 г. за новата спортно-състезателна 2021 г, клубовете, които кандидатстват за финансиране от общината по Наредбата са 41.
Работата на Комисията за подбор на спортните клубове, допустими за финансиране по 3-компонентния регламент се предоставя на Общински съвет- Перник, който чрез постоянните си комисии във всеки един момент е в правото си да упражни контрол по изпълнението на утвърдената от него Наредба.
Предложението Ви за включване на представители на спортните клубове като членове на Комисията, определяща точковия актив за всеки клуб и финансовия му еквивалент е нецелесъобразно и незаконосъобразно, тъй като спортните клубове са пряко заинтересована страна при получаването на общински средства, представляващи публичен ресурс.
Община Перник е добронамерена и винаги с уважение подхожда към усилията, труда и постиженията на спортистите, които прославят пернишкия и българския спорт.
Неделима част от феномена „Спорт“, обаче е феърплея и в контекста на настоящото изложение ясно разписаните правила са общовалидни и задължителни за всички.
Некоректността при изготвянето на документи от различен характер, като начин на комуникация между спортните клубове и общината затруднява доброто сътрудничество между двете страни и изглежда като акт на неуважение към общинската институция.
Не на последно място стои и фактът, че в такива случаи негативите и пропуснатите ползи остават за сметка на трети лица, в случая това биха били състезателите от Вашия клуб, с чиито резултати кандидатствате за финансови средства.
Добре работещ регламент е този, който успява по заслуги и общовалидни критерии за всички спортове (като напр. Държавните първенства) да разпредели субсидията без намесването на субективен фактор и без възможност за облагодетелстване на който и да било спортен клуб.
Регламентът на Наредба № 10/03.06.2020 г., в момента изпълнява тази функция при доста висок процент на одобрение на заинтересованите страни, независимо от разнообразието, спецификата и вътрешните правила, по които отделните спортни федерации администрират и развиват дейността си на територията на Република България.
Приложение: Съгласно текста
С уважение,
СТАНИСЛАВ ВЛАДИМИРОВ
Кмет на Община Перник