Силна слънчева светкавица предизвикала геомагнитно смущение. Поради това, навигационните устройства, които били на лайнера, започнали да започнат да работят неправилно, което довело до промяна в курса на Титаник.
Най-популярната морско катастрофа се изучава повече от 100 години. В крайна сметка изследователите нарекоха потъването на Титаник „идеалното корабокрушение“, което се случило в резултат от сливането на няколко фатални събития.
През 1912 г. се е наблюдавало минимално разстояние между Земята и Луната, което довело до много силни приливи и отливи. Поради това айсбергите, които се откъсвали от Гренландия и обикновено засядали близо до остров Нюфаундленд, се насочили към океана, към трансатлантическия корабоплавателен път. Един от тези айсберги бил по пътя на Титаник на 14 април.
В нощта на корабокрушението луната не се виждала, така че видимостта била минимална. Освен това нямало бинокъл на разположение, за да можете да се види какво се намира в далечината. Бинокълът бил в специален сейф, ключът за който Дейвид Блеър забравил да предаде на своя заместник. В резултат на това айсбергът се видял едва когато бил на около 670 метра.
Ако кораб се сблъска с айсберг с носа си, няма да потъне. Капитан Уилям Мърдок се опитал да маневрира, но не успял. В резултат на това лайнерът се ударил с айсберга странично, което накарало стоманените листове да се разместят. Щетите били 90 метра дълги.
Няколко часа преди срещата с айсберга било получено предупреждение, че се задава ледено поле и множество ледени блокове с различни размери. Но това съобщение не било предадено на капитана на Титаник.
Но това не свършва дотук. Изследователят на климатичните явления Мила Зинкова вярва, че космическото време също може да играе роля в корабокрушението. Когато радио операторите предали сигнали за бедствие, те посочили координати, които са на 11 километра от местопроизшествието. Това може да означава, че инструментите им не работили правилно. Което пък би могло да се случи поради слънчево изригване, което предизвиква мощна геомагнитна буря.
Leave a Reply
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.