Най-старият плувен басейн в България е…незаконен

Незаконно ли е построен един от най-старите басейни в страната и отговаря ли на съвременните изисквания за отстояния и отпадни води, предстои да каже съдът. Решението за провеждане на търг за отдаване под наем на плувния басейн в трънското село Банкя е обжалвано.

В началото на месец август на сайта на общинската администрация в Трън бе публикувано обявление за предстоящ на 25 август търг за отдаване под наем на плувния басейн. Дни след публикуването обявлението беше премахнато

Причината е, че решението на Общински съвет-Трън от 23 юли тази година, с което се дава съгласие за провеждане на търг, е обжалвано от бившия концесионер на минерален извор “Трънска Банкя” Диана Кишкилова.

“Решението на Общинския съвет е обжалвано от госпожа Кишкилова и трябва да се изчака решението на съда. Тогава наново ще бъде обявена процедурата, в зависимост от решението.”,

поясни Бойчо Харалампиев.

Решението на Общинския съвет в Трън е обжалвано пред Административен съд-Перник.

Бившият концесионер на минералния извор в село Банкя Диана Кишкилова обясни пред Zapadno.com, че е обжалвала решението, тъй като според нея то е незаконосъобразно.

“Плувният басейн е в заварено положение доколкото знам. Той е построен през 1928 година от руски белогвардейци, които напускат Русия при октомврийската революция и стигат до Трънско. За съжаление той наистина е антика, защото е най-старият басейн в България – факт. Но той е абсолютно незаконно построен. На първо място във втора вододайна зона не може да има плувни басейни. Не може да има басейни, които нямат законово отвеждане на мръсните води, а той е точно с такова. Отделно не е спазено изискването да има минимум 5 метра между вратата на каптажа и басейна. На трето място басейнът изхвърля водата в реката – това е абсолютно недопустимо.”,

поясни Диана Кишкилова.

Други доводи, които тя посочва за обжалването са, че в решението на Общинския съвет за търга не са упоменати какво количество вода ще бъде подавано към басейна и каква сума ще заплаща наемателят за ползване на водата.

Басейнът е частна общинска собственост на Община Трън и се нуждае от ремонт. Жители на село Банкя споделят, че от около година съоръжението не функционира. Освен това редовно деца от селото влизат в имота чрез странична врата, на която болтът, държащ катинара е развъртян.

Zapadno.com припомня, че досегашният наемател на плувния басейн поиска предсрочно прекратяване на 5-годишния си договор. Но към басейна има проявен интерес за стопанисване и именно това е причината Общинският съвет да обяви процедура за избор на нов наемател с нов срок за отдаване под наем – 10 години.

Чрез отложения търг трябваше да се предостави под наем имотът, който е застроен с плувен басейн с площ 90 квадратни метра, сграда за кафе с площ 12 квадратни метра и съблекални с площ 66 квадратни метра.