Регионалната библиотека на Перник стана на 65 години, пусна ключови моменти от историята си в интернет

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

65 години навърши Регионалната библиотека „Светослав Минков”. По този повод  библиотеката направи виртуална витрина, в която са обобщени по- важните моменти от нейната история. Тя може да се види на сайта на библиотеката: http://www.libpernik.net/images/news/65grb.pdf

Преди 65 години, на 13 юли 1955 година в град Перник е основана Държавна градска библиотека с решение на Софийски окръжен народен съвет. Назначени са един уредник и трима библиотекари. През 1957 година библиотеката се премества в новопостроения “белокаменен” Дворец на културата.

Библиотеката е удостоена с високо държавно отличие – орден “Кирил и Методий”, първа степен, и получава името на известния български писател Светослав Минков. Това се случва през  1980 година.

На 13 юли 1990 година е създаден  отдел “Изкуство”, а библиотеката става Универсална научна библиотека “Светослав Минков”. На 1 юли 2006 година  културният институт се преобразува в Регионална библиотека “Светослав Минков”.

Пернишката библиотека е модерен и общодостъпен културен институт, с голямо значение за местната общност.  Тя е най-голямото хранилище на книги и библиотечни материали на територията на област Перник, основен справочно-библиографски и краеведски център,  важна част от обществения живот на града и областта.  Библиотеката разполага с 300 000 библиотечни единици – книги, периодични издания, репродукции, нотни и картографски издания, CD, DVD.

В РБ “Светослав Минков” са въведени технологии, които отговарят на нуждите на потребителите и подпомагат местната общност. Библиотеката се трансформира в интелектуален и технологичен център, в който безплатно се получава достъп до информационни ресурси, компютри, интернет, удобно работно пространство. Има култура на грижата за читателя. Голяма част от библиотечните операции са компютъризирани. Разполага със съвременни устройства за печат, сканиране, ламиниране, подвързване. Осигурява достъп до интернет съдържанието на местни и глобални услуги. Дава насоки за използване на цифрова информация.