Британският робототехник, 61-годишният Питър Скот-Морган, е диагностициран с ALS – амиотрофична латерална склероза, същата болест, която надвисна над живота на Стивън Хокинг. Лекарите казват, че на Питър му остава много малко време.
Нервната му система постепенно губи способността да контролира ключовите функции и доброволните движения, което го води до състояние на почти пълна парализа. Този пациент обаче не е от онези, които се отказват лесно. Той ще стане Петър 2.0 – най-напредналият киборг, съществуващ в действителноста.
В момента медицината вече има богат списък с устройства, които помагат на парализирани пациенти да дишат, да се хранят и да общуват; и тези технологии продължават да се усъвършенстват. Но според Скот-Морган целта му не е оцеляване, а развитие.
„Да, знам, всичко това звучи като научна фантастика – признава той в своя блог, „ но някои от най-добрите световни умове в съюз с някои от най-мощните високотехнологични мегакорпорации трябва да изпълнят мечтата ми – може би до края тази година. “
Този период повече или по-малко съвпада с времето, което му остава. И Скот има твърдо намерение да види какво ни подготвя предстоящата 2020 година, а може би и следващите …
Наскоро той се завърна у дома след месец интензивна грижа, насочена към подкрепа на жизнените му функции. Сега той има мини вентилатор („по-тих е от този на Дарт Вейдър!”), както и тръба за поставяне на храна директно в стомаха. Гласовият му апарат също бе премахнат, за да намали риска от аспирация на слюнка и сега той общува, използвайки синтетична реч.
Всяка нова проба от поддържащото устройство се счита за „актуализация“, а не като доказателство за заболяване.
Днес Петър полага основната надежда на интерфейсите мозък-компютър, но се очертава нещо повече: бъдеще, в което той, Петър 2.0 ще стане не толкова тяло във физическото пространство, колкото дигитален ум.
Заедно със своя партньор Франсис Скот-Морган той създаде фондация, която има за цел да подкрепи финансово изследванията за изкуствен интелект и роботика, за да създаде технологии за подпомагане на тези, които имат ограничения поради болест, възраст или увреждане.
За да разшири достъпа до животоспасяващо лечение за хора с моторни невронови заболявания, Кампанията „Право на просперитет“ призовава депутатите да подкрепят инициативата.
Всъщност посланието на кампанията не е толкова в създаването на футуристични киборги или живеенето в цифров формат. Тези ярки образи са необходими главно за привличане на общественото внимание към проблемите на хроничните заболявания и уврежданията.
И дори ако технологиите, необходими на Петър, не бъдат приложени до края на живота му, посланието му към съвременниците ще остане и ще работи.