ВКС разгледа делото за предсрочното освобождаване на Полфрийман. Самият австралиец не бе в съдебната зала, защото макар и да бил убеден левичар, не искал да го съди Народния съд. Съдът разгледа днес сутринта делото и искането на Цацаров, и сега трябва да се произнесе в срок, който на практика не е определен в закона, защото няма разписана процедура по обжалване или възобновяване на процедури по условно предсрочно освобождаване пред ВКС. От ВКС обявиха, че ще има произнасяне в двумесечен срок, пише „Сега“.
Върховният касационен съд (ВКС) разгледа искането на главния прокурор Сотир Цацаров да бъде възобновено делото за предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман. Заради „високия обществен интерес“, то беше изтеглено с две седмици по-рано от предварително обявената дата – 23 октомври.
Съдът разгледа днес сутринта делото и искането на Цацаров, и сега трябва да се произнесе в срок, който на практика не е определен в закона, защото няма разписана процедура по обжалване или възобновяване на процедури по условно предсрочно освобождаване пред ВКС. От ВКС обявиха, че ще има произнасяне в двумесечен срок.
Първо се очаква решение изобщо по допустимостта на искането на главния прокурор. Ако то бъде допуснато, то тагава съдът трябва да се произнесе по същество дали делото по процедурата за условно предсрочно освобождаване да бъде възобновено.
Не става ясно дали преди това ще има произнасяне на ВКС по искането на Цацаров за спиране на пускането на Полфриймън от затвора, до произнасянето за възобновяването.
Самият Джок Полфрийман не бе в съдебната зала. Адвокатът на Полфриймън Калин Ангелов обяви, че неговият клиент му е казал, че отказва да дойде в залата, защото „макар и да бил убеден левичар, не искал да го съди Народния съд“. Присъства обаче посланикът на Австралия в Гърция, който ще следи делото. На делото бяха и няколко екипа от австралийски медии. Както вече „Сега“ разказа, случаят е на път да предизвика и дипломатически скандал. Заради него, австралийската външна министърка излезе с остра позиция и с настояване Полфриймън да бъде освободен в изпълнение на съдебното решение на българския съд.
Освобождаването на австралиеца шест години и десет месеца преди края на 20-годишната му присъда за убийството на студента Андрей Монов предизвика обществена, политическа и експерта дискусия.
Определението на апелативните съдии Калин Калпакчиев, Весислава Иванова и Виолета Магдалинчева беше коментирано в парламента, във Висшия съдебен съвет и на улицата, включително с обидни определения и заплахи, особено към Калпакчиев и Иванова, разказва БНР. Именно заради тяхното участие в съдебния състав Сотир Цацаров прати окончателното определение във Върховния касационен съд.