Проникващият в белите дробове прах от топлоелектрическите централи, работещи с въглища, причиняват в ЕС смъртта на около 23 000 души годишно, предаде АФП.
България е посочена сред 5-те европейски страни, чиито централи са предизвикали най-много смърт отвъд границите им. Българските ТЕЦ-ове на въглища били отговорни за 1390 смъртни случая в чужбина.
Европейският съюз върви към използване на възобновяеми източници на енергия като вятъра и слънцето.
Обаче изгарянето на въглища остава причина за 18 процента от емисиите на парникови газове в ЕС и представлява една четвърт от «енергийния микс» през 2015 г., казват анализатори.
„Тъмният облак над Европа: как страните, които горят въглища, разболяват съседите си“, е озаглавен докладът. В него се анализира как са влияли върху здравето през 2013 г. европейските централи, за които има данни – 257 от общо 280.
Разработката е на четири НПО – Световния фонд за дивата природа (WWF), Мрежата за действия в защита на климата – Европа (Climate Action Network Europe), Алиансът за здраве и околна среда (HEAL) и Сендбег (Sandbag).
Емисиите на изследваните 257 централи в Европа са довели до преждевременната смърт на 22 900 души през 2013 г., се заключава в доклада. Те са свързани и с десетки хиляди случаи на сърдечни заболявания, бронхити, рак.
Експертите предупреждават, че частиците, отделяни от централите на въглища, се пренасят по въздуха на стотици километри, преминават през границите и влияят на здравето на хората и в други страни.
Петте страни, чиито централи са предизвикали най-много смъртни случаи извън границите си са Полша (4690 случая на преждевременна смърт в чужбина), Германия (2490), Румъния (1660), България (1390) и Обединеното кралство (1350).
Петте страни, най-засегнати от замърсяване на въздуха от собствените им централи и от централи в съседни страни, са Германия със 3630 смъртни случая, Италия с 1610, Франция с 1380, Гърция с 1050 и Унгария със 700.
Франция няма голям дял на въглищата в енергийния си микс, но е силно засегната от централите на съседите си, се посочва в доклада.
Замърсяването на въздуха е причина за смъртта на милиони хора по света, казва Роберто Бертолини, представителят на Световната здравна организация за ЕС. Повишаването на температурите вследствие на климатичните проблеми ще изострят този проблем, предупреждава той.