Пролетта е най-опасният период за среща със змии, съобщи Марко Иванов – биолог. По думите му през този сезон обикновено влечугите са гладни и сравнително по-хладното време ги прави по-агресивни, а през лятото става прекалено топло и те предпочитат да се приберат.У нас има 18 вида змии, от тях 6 са отровни, 2 са потенциално опасни за човека – пепелянка и усойница, обясни Иванов, цитиран от БТА. Според него каменарката е описана от българската наука, но няма уловени екземпляри у нас и се смята, че не се среща в страната ни.
Остромуцунестата усойница се пренебрегва, защото почти е изчезнала. Котешката змия е слабо отровна, отровните ѝ зъби са разположени в задния край на челюстта и за да да ухапе човек ефективно, трябва той почти да бръкне в гърлото ѝ, успокоява биологът.
Вдлъбнаточелият смок е агресивен при среща с хора, но живее далече от населени места и отровните му зъби също са в задния край на челюстта, което прави ухапването трудно.
„Повечето змии, видени от хората, са различни видове смоци, които се появяват при пълноводието на реките и вероятно са довлечени от тях. Това са обикновени водни змии, може да има и смокове мишкари. Дори при опит за улавяне и пренасяне те не се държат агресивно към хората„, успокоява Иванов.