Това означава, че българите не могат да си позволят поне четири от следните неща, за които повечето хора смятат, че са желателни или необходими, за да водят адекватен живот: да плащат сметките си навреме; да поддържат дома си адекватно топъл; да са изправени пред неочаквани разходи; да ядат месо (или риба или вегетариански еквивалент) редовно; да си вземат една седмица почивка далеч от дома; да имат телевизор, пералня, кола,телефон.
Най-богатите 20% от българите получават 8 пъти повече от най-бедните 20%.
През 2008 година най-богатите у нас са получавали 6,5 пъти повече спрямо най-бедните, а през 2017 година разликата е 8,2 пъти. За сравнение, най-богатата част от населението на ЕС средно разполага с 5 пъти по-големи доходи от най-бедните 20%.
От всички страни-членки на ЕС, разликата в доходите продължава да се разширява най-бързо в България.
Причините:
1. Административна и политическа корупция – България е най-корумпираната държава е ЕС.
2. Сива икономика- нивото на сивата икономика на България е близо 30%, което е двойно на средното и сме на първо място в ЕС. 3. Най-нисък БВП на глава от населението в ЕС.
4. Ниска добавена стойност на икономиката ни.
5. Неефективна данъчна система с очевидни пропуски в събиране на данъци от големите данъкоплатци.
6. Ниски преки чуждестранни инвестиции.
7. Влошаване на бизнес средата.
Заможните домакинства в страната (20% от всички) генерират 40% от доходите в България. Средната работна заплата в България изостaва между 5 и 10 пъти в сравнение със старите страни членки на ЕС и над два пъти спрямо новите.
България е държавата-членка на Европейския съюз с най-голямо социално неравенство, показват данни на Евростат. Oщe пo-пpитecнитeлнoтo e, чe cпopeд cтaтиcтиĸaтa тo ce yвeличaвa.
- българия
- първо място
- ес
- лишения
Източник: Nbox