Ново проучване отново доказа двоен стандарт между храните у нас и в Западна Европа. Разликите са както в цената, така и в качеството. България изпраща до Евросъюза искане за спешни мерки срещу нелоялните производители.
Проверката, на базата на която са направени заключенията, е направена в София, Берлин и Виена.
Оказва се, че натурален сок у нас се продава на близо 150% по-висока цена, отколкото същият сок в Германия. Бебешко пюре, предлагано в България, съдържа с 26% повече олио от същото пюре, предлагано в Германия или Австрия. Съществени разлики в цената и състава има и при шоколадовите десерти и газираните напитки.
Детски сок в София е 147% по-скъп от същия в Берлин
„Става въпрос за могъщ бизнес – огромни компании, които реализират колосални печалби. Става въпрос за пазарите в Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Хърватска, България, Румъния и Гърция. Участваха четиримата лидери на Вишеградската четворка. Представителите на засегнатите страни се обединихме около това, че няма да се откажем до окончателното разрешаване на проблема с измамите с храни и двойните стандарти. Част от лидерите бяха по-крайни. Премиерът на Унгария нарече това „хранителен геноцид”, заяви в ефира на „Здравей, България“ омбудсманът Мая Манолова след среща в Братислава, където бе обсъден двойният стандарт при храните.
Омбудсманът, Камен Донев и БЛС с петиция срещу двойния стандарт при храните
Манолова даде пример с Унгария, където 70% от храните са с различно и по-ниско качество, като шунката там е с 10% по-малко месо и три пъти повече сол.
„Сигурна съм, че едно изследване в България, ще покаже същите или подобни резултати. Има много сериозна заявка от президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер проблемът да се реши. Аз лично предложих промяна в европейското законодателство. Организаторите бяха поканили и представители на големите мултинационални компании, както и потребители. От бизнеса обявиха, че включването на подсладители вместо захар в продуктите, било полезно, защото почти всички граждани били на диета”, каза още Мая Манолова.
По думите й сега започват мащабни изследвания в Европа, които да установят дали има подвеждаща реклама, както и дали има разлика в съставките на продуктите.
Председателят на ЕК: Искам да няма двойни стандарти при храните
Омбудсманът даде решение на проблема: съдържанието да не е вредно за здравето и на етикета коректно да са описани съставките.
„Според мен контролът трябва да се осъществява от единен европейски орган. Настоявам за европейска гражданска инициатива с 1 милион подписа, които да накарат Европейската комисия да започне промяна в законодателството”, добави омбудсманът.
Тя коментира и бъдещите промени в Гражданско-процесуалния кодекс.
„Тази седмица те окончателно ще бъдат финализирани. Гражданите вече няма да могат да бъдат съдени без да знаят и ще могат да си платят още по време на съдебния процес. Човек вече ще може да оспорва оценката на недвижими имоти. Досега жилищата се продаваха на безценица и длъжникът оставаше винаги длъжник. В момента тази оценка не подлежи на контрол. Предложението е първоначалната оценка да може да бъде атакувана. И освен това – в публичната продан заложихме правила, така че да не може с прекалено високи или прекалено ниски оферти да се влияе върху крайната цена. Има и предложение, свързано с таксите на частните съдебни изпълнители. Утре проектът влиза в зала”, каза още омбудсманът Мая Манолова.
Източник: Нова ТВ