Весела Лечева все още е се страхува от поръчителя на убийството на мъжа й Манол Велев, който преди 10 години бе прострелян от куршума на наемен килър в центъра на София пред офиса му на ул. „Мизия”.
Депутатката от БСП и бивша спортна министърка е намеквала много пъти, че знае имената на хората, които стоят зад зловещия атентат, но така и не смее да ги каже на глас. Пред ПИК тя също отказа коментар по повод тъжната годишнина и заяви, че не няма какво нова да каже.
„Благодаря ви за загрижеността, но не искам да коментирам повече тази тема”, лаконична бе депутатката.
От обкръжението й са категорични, че тя все още не е забравила кошмара и трепери всеки път, когато болната тема се спомене. Признавала все пак, че е разочарована от българското правосъдие и факта, че килърите и поръчителите не са разкрити, но не се надявала вече, че това някога ще се случи.
Ужасът за семейството на Лечева започна неочаквано на 11 юли 2007 г., малко преди 11 часа. 48-годишният Велев, който по това време е един от най-крупните бизнесмени в страната, е прострелян в кооперация на столичната улица „Мизия” №3. На влизане в офиса му той е причакан във входа от неизвестен килър, който го пронизва с куршум в главата. През това време шофьорът му паркира отвън. След изстрела той откарва шефа си в „Пирогов”.
Лекарите извършват спешна няколкочасова операция, след която съобщават, че състоянието на Велев е много тежко, тъй като куршумът е влязъл през тила и заседнал в лявото слепоочие. Следва дълго лечение във ВМА и Израел. Състоянието му се подобрява леко, но той така и не се връща към нормален живот. Оттогава близките му се грижат за него у дома с помощта на медицински сестри.
След стрелбата полицията казват, че убиецът е среден на ръст, със зеленикаво яке и зелена шапка. Свидетелка го видяла как изглежда. Нито нейните показания, нито камерите в сградата обаче помагат за установяване на самоличността му.
Близки на Велев твърдят, че той не е и имал бизнес конфликти и не е получавал заплахи, заради това не ходел с охрана.
Опитът за убийство на Манол Велев така и остава неразкрит и до днес. През 2009 г., когато е председател на Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС), съпругата му Весела Лечева заявява в телевизионно интервю, че има предположения кои хора стоят зад покушението срещу съпруга й.
Тя обаче започва да говори, след като разследването по случая е прекратено без резултат. „Имам усещането, че някои от разследващите се бояха да бъдат по-активни и да стигнат до разкрития, защото се страхуваха за последствията”, казва тя.
Според нея поръчителите са взели решение да ударят Велев заради нейната работа и действия като шеф на ДАМС, с които са засегнати техни интереси. Тя не конкретизира кого има предвид, но описва „противника” като група с голямо влияние и ресурс да организира покушение посред бял ден в центъра на София.
Тогавашният градски прокурор Николай Кокинов я кани на разговор, за да сподели своята версия за покушението. Той заявява, че ако Лечева назове конкретни данни и имена, разследването ще се удължи, и отрича то да не върви заради страх. Дори споменава, че има заподозрени. Тя приема поканата. Още няколко месеца разследващите работят. Резултат обаче отново няма.
Няколко години след трагедията със съпруга й, Весела Лечева, която сега е депутат от БСП, обявява, че има до себе си друг мъж – бившият шеф на НОИ Сотир Ушев. От брака си с Велев, с когото се женят още през 80-те години на миналия век, световната и олимпийска шампионка по стрелба има син.
Името на Манол Велев става публично известно през 1998 г., когато влиза в конфликт с министъра на промишлеността в правителството на СДС Александър Божков. Причината са „Черноморски солници“, в които Велев и фирма „Д енд М“ притежават част от капитала, а останалата е на държавата. След вдигане на капитала Велев получава контролния пакет върху бургаските солници.
Преди покушението той участва в близо 20 фирми и сдружения. Има строителен бизнес, притежава маршрутни линии в София и заведения, занимава се с търговия с горива. Негова фирма държи казиното в хотел „Плиска“, съдружник е и в Търговски център „Илиенци-2“.
Член е на Надзорния съвет на НОИ от квотата на работодателите, където представляваше оглавявания от него съюз „Възраждане“ (там членуваха и убитите Емил Кюлев и Илия Павлов). Покрай това е оформена и друга от тезите на разследващите – че бавно, но сигурно някой „сив кардинал” очиства лидерите от бившето Г-13, т.е. Съюзът на най-едрите у нас бизнесмени, чието състояние общо възлиза на милиарди евро.
Преди председателя на бизнесклуб „Възраждане” Манол Велев показно бе разстрелян и неговият колега – банкерът Емил Кюлев. Той също бе съветник на президента Първанов. Първата жертва от „клуба на богатите” пък бе Илия Павлов.