Пристрастяването към Фейсбук не е признато като болестно състояние, но все повече потребители са обсебени от социалната мрежа.
Много хора влизат в Фейсбук всеки ден без вредни последици. Но ако смятате, че вие или някой около вас изглежда пристрастен или започва да има проблеми, свързани с прекомерната употреба на мрежата, ето някои предложения за справяне с тях.
Първата стъпка е да установите колко време прекарвате във Фейсбук. Ако само гледате някакви неща, това може да бъде прекомерно. Не е желателно да отделяте по повече от два часа на ден пред компютъра (изключение се прави за работата), включително телевизора и електронна поща.
Ако все пак ако времето, което отделяте, е повече от два часа, и смятате, че Фейсбук е виновникът, отделете си време само за социалната мрежа. Например, ако имате един час, започнете да намаляте времето – например 15 минути сутрин и 15 вечер. Ако се налага, използвайте таймер.
Помислете доколко мрежата се е превърнала в прекалено важна част от вашия живот, в сравнение с останалите дейности – работа, училище, почивка, реално време с приятели…
Обърнете внимание на следното:
- Неглижирате ли вашата хигиена, нужда от упражнения или здравословно хранене?
- Изолирате ли се, за да прекарвате повече време във Фейсбук, отколкото в реални контакти?
- Занемарявате ли работа или училище за сметка на Фейсбук?
Ако отговорите на тези въпроси са положителни, това може да се превърне в сериозен проблем за личния ви живот.
Направете списък на нещата, които ще ви бъде приятно да правите вместо да висите в мрежата. След това започнете да планирате във времето си поне по една дейност, с която да я заместите. Например, ако обичате да четете книга, но нямате време за това, отделете от времето си във Фейсбук, за да го направите. Нещата, с които замествате мрежата, може да са малки, но с течение на времето ги увеличавайте.
Имали ли сте някои от следните проблеми?
- Не сте спали заради нещо, което някой е публикувал
- Били ли сте жертва на атаки или тормоз
- Попаднали ли сте под влияние на секта чрез мрежата
- Били ли сте злепоставяни или манипулирани чрез ваши снимки
Никога не приемайте покана за приятелство от непознати хора в мрежата. Ако има човек, който ви тормози или се опитва да ви оказва негативно влияние, изтрийте го от приятелите си. Ако имате голям брой приятели и комбинирате личния живот и работата, отделете професионалния си живот в друга мрежа, като LinkedIn. Във Фейсбук оставете само близките ви приятели и роднини. Опитайте се да запазите личното си пространство и правото си на личен живот.
Някои хора се притесняват от начина, по който Фейсбук може да покаже техните негативни страни. Това може да стане чрез публикация на коментари, снимки, намеса в личния живот, фактори, които могат да окажат негативен ефект в дългосрочен аспект.
Ако смятате, че Фейсбук може да бъде причина за негативно влияние върху личния ви живот, значи е време за пауза. Спрете да ползвате мрежата за един месец и след това ограничете всичко, което правите там.
Източник: ПИК
Leave a Reply
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.