
По данни на държавния ядрен регулатор на Украйна в 01:54 ч. вечерта на 14 февруари руски дрон е ударил защитния саркофаг над 4-ти енергоблок на Чернобилската АЕЦ. В резултат на удара и последвалия пожар са нанесени щети върху целостта на външната обвивка на купола и на оборудването в гаража за поддръжка на кранове. „Грийнпийс“ – Украйна разглежда атаката като ескалация на заплахата за ядрените електроцентрали в Украйна.
„Осъждаме действията на Русия и нейната военна машина за този удар и призоваваме международната общност да предприеме действия – като сложи край на руската заплаха за ядрените централи на Украйна и подведе руското правителство под отговорност за международни военни престъпления“ – заяви Шон Бърни от екипа на „Грийнпийс“ – Украйна.
Ударът е попаднал върху съоръжението, в което се помещава технологично оборудване, осигуряващо дистанционната работа на защитния саркофаг. В резултат на удара са повредени както външната, така и вътрешната облицовка на арката на Новия защитен саркофаг, както и оборудване от основната кранова система. Освен това е открит локален пожар върху външната и вътрешната облицовка на арката на саркофага. Екипи на Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна и персоналът на Чернобилската АЕЦ са пристигнали незабавно на мястото на инцидента. Откритият пожар, обхващащ площ от приблизително 40 квадратни метра, е бил загасен.
По данни на държавния ядрен регулатор на Украйна в момента няма промяна в нивата на радиация. Нивата на радиационния фон могат да се следят в реално време онлайн оттук.
„Чернобилското прикритие е проектирано и предназначено да задържи огромното количество радиоактивно съдържание от реактор №4. То не е просто покрив, а масивна, сложна конструкция, създадена специално, за да предотврати изпускането на радиация в околната среда. А сега Русия го е ударила с взривно устройство, пробила е стоманения покрив и е предизвикала пожар. Колко дълго ще се търпят и ще остават безнаказани руските военни престъпления и атаки срещу ядрените централи на Украйна – включително окупацията на Запорожката АЕЦ?“ – каза Шон Бърни, ядрен експерт в „Грийнпийс“ – Украйна.
В първия ден от руската пълномащабна инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г. атомната централа в Чернобил беше атакувана и окупирана от руските въоръжени сили, заедно с персонал от „Росатом“, руската държавна ядрена корпорация.
Чернобил 14 февруари
Във вътрешността на саркофага, АЕЦ Чернобил, 22.09.2024 г. © Shaun Burnie / Greenpeace
Хранилището беше изградено с финансиране от 45 държави, включително ЕС, с цел да задържи останките на реактор №4 на Чернобилската АЕЦ, който беше унищожен при най-тежката ядрена катастрофа в историята, сполетяла света на 26 април 1986 г. Проектирано е така, че да предотврати изпускането на радиоактивни материали в околната среда, включително частици и газове. През 90-те години Украйна и международната общност стигнаха до заключението, че оригиналният съветски саркофаг, изграден веднага след аварията, е изложен на сериозен риск от срутване. Новото защитно хранилище тежи 36 000 тона, има височина 108 метра, дължина 162 метра и е проектирано с минимален експлоатационен срок от 100 години.
„С тази безумна атака Русия ескалира войната си срещу Украйна до ново ниво. Доказателство, че няма граници за агресията на Путин и че руското правителство е готово да изложи на риск както украинското, така и европейското население. Това може да бъде последният сигнал за събуждане на международната общност, че трябва да окаже спешна допълнителна подкрепа на Украйна, за да защити своята критична инфраструктура, включително силно уязвимите ѝ действащи ядрени електроцентрали“ – заяви Ян Ванде Пюте, ядрен експерт в „Грийнпийс“ – Украйна.
„Грийнпийс“ проведе няколко мисии до Чернобил от началото на руската пълномащабната инвазия в Украйна. Включително проучвания за документиране на руските престъпления срещу околната среда, извършени по време на окупацията на Чернобилската АЕЦ от март 2022 г., както и мисии специално до хранилището над 4-ти енергоблок през септември и ноември 2024 г.
Русия провежда систематични дезинформационни кампании, за да прехвърли вината върху Украйна за атаки, които Русия е извършила. „Грийнпийс“ е документирала такива операции под фалшив флаг, включително опитите на Русия да обвини Украйна за дроновите атаки срещу Запорожката атомна електроцентрала и взривяването на язовира Нова Каховка през 2023 г. Международната общност трябва бързо и категорично да се противопостави на подобни опити и да потърси отговорност от Русия за нейните военни престъпления.
Видео и снимков материал от мисията през 2022 и мисията през 2023.
Съобщение от Държавния ядрен регулатор на Украйна, 14.02.2025: на този линк
Разследването на „Грийнпийс“ за руската окупация на Чернобил, от юли 2022: на този линк