Ако продължавате да повтаряте това изречение на детето си, вие го подготвяте за бедност

Владимир Джуканович
Владимир Джуканович

Владимир Джуканович е сърбин, който постигна това, за което мнозина мечтаят – той успя на Уолстрийт, един от най-влиятелните финансови центрове в света. В кариерата си той борави с милиони долари, като си сътрудничи с водещите банкери на планетата и по този начин придоби значително състояние. Въпреки че напуска Сърбия много млад и започва пътуването си в Съединените американски щати, днес той отново живее и работи в родината си. Заради специфичния му подход и широки познания медиите го наричат ​​“сръбския философ от Уолстрийт“.

Наскоро, като гост в подкаста LIČNO с Петър Латинович, който се излъчва на портала Mondo, Джуканович говори за условията на живот в Сърбия и на Балканите, по-специално позовавайки се на проблема с бедността на поколенията, която той вижда като една от основните причини финансова несигурност в региона.

Поколенческа бедност – отношение, което се предава

Поколенческата бедност не е просто липса на пари, а начин на мислене, който се предава от поколение на поколение“, обяснява Джуканович. Според него думите на родителите играят ключова роля за формирането на осъзнаването на децата за възможностите и границите в живота.

Родителите ми бяха от долната средна класа в Югославия – учители по физическо възпитание. Те обаче никога не ни убеждаваха, че сме бедни. Баща ми беше сирак от войната и за него хиляда евро бяха невъобразимо богатство. Майка ми обаче имаше невероятно положително отношение : ‘ Всичко е наред, да продължим, ние работим.’ Тя прехвърли този оптимизъм на брат ми и мен и никога не сме чувствали, че нещо ни липсва“, каза Джуканович в подкаста.

От друга страна, той предупреди за опасностите от негативния подход: „Ако един родител всеки ден казва на едно дете, че е бедно и няма перспектива, почти сигурно е, че и това дете ще остане в капана на бедността. Всичко започва с нагласата в главата.“

Примери от Америка

Докато живееше в Америка, Джуканович имаше възможност да наблюдава различни житейски обстоятелства: „Виждах самотни майки, които наистина живееха в истинска мизерия, но казваха на децата си: „Ще се справим, ще имаме по-добри дни“. В по-голямата си част тези семейства всъщност успяха да се справят с бедствието в крайна сметка.“

По-широкият проблем с бедността на поколенията

Поколенческата бедност, известна също в психологията и икономиката, се отнася до модели на поведение и мислене за пари, които се предават в семействата. Както пише Ерик Йенсен в „Преподаването с мисъл за бедността“, семействата, живеещи в бедност от няколко поколения, често нямат достъп до инструментите и ресурсите, необходими за излизане от този цикъл. Без промени в образованието, мисленето и подхода към финансите е трудно да се прекъсне порочният кръг.

Посланията на Джуканович подчертават важността на оптимизма, вярата в по-доброто утре и постоянната работа като ключови инструменти за преодоляване на финансовите предизвикателства, както на лично, така и на по-широко социално ниво.