Путин се готви да нападне още една държава

Владимир Путин се готви да нападне още една държава след Украйна, за да ѝ попречи да поеме към европейската интеграция и да се отдалечи от влиянието на Москва, предаде Daily Star, цитирайки международни наблюдатели.

Руският президент може да се опита да завладее Молдова, преди тя да се присъедини към Европейския съюз. След като Кишинев гласува да започне процеса на присъединяване към ЕС, Путин се страхува, че територията може да се изплъзне от влиянието на Русия. Страната, подобно на Украйна, беше част от Съветския съюз.

Проевропейският курс на Молдова създава проблем за руските власти, които се надяват да разширят своето господство, след като превърнаха ЕС във враг. ЕС наложи санкции за милиарди на Русия за нейните агресивни действия срещу Украйна.

Путин с политически методи се опитва да дестабилизира Молдова, но той е готов на всичко, за да погълне страната, включително и по военен път.

Орися Луцевич, заместник-директорка на програмата за Русия и Евразия в Кралския институт за международни отношения, каза, че „Путин е последователен във визията си, че Молдова му принадлежи и, както виждаме с Украйна, той е готов да понесе големи загуби и да плати висока цена“.

Руският лидер може да създаде сухопътен мост към Молдова през Украйна, използвайки окупирани територии. Луцевич предупреждава, че ако Путин постигне тази своя амбиция, това на практика ще означава колапс за Молдова.

Молдовската президентка Мая Санду заяви, че членството в Европейския съюз е единственият път напред за Молдова. След първия тур на изборите Санду каза, че са налице „ясни доказателства“, че престъпни групировки, подкрепени от „чужди сили, които са враждебно настроени към националните ни интереси“, са се опитали да купят стотици хиляди гласове. Санду и съюзниците ѝ представят президентските избори като избор между бъдеще в Европа и връзките с Москва.

Путин започна пълномащабна война срещу Украйна през февруари 2022 година с ясната визия да попречи завинаги на Киев да стане част от европейското семейство и да се откъсне от влиянието на Кремъл. Москва твърди, че целта на „специалната военна операция“ е да защити руските интереси и съществуването на федерацията, което според Путин е било поставено на риск.