Много хора искат да станат най-добрата версия на себе си, но не знаят как. Някои са наясно с ограничаващите си вярвания и недостатъци, а много от тях не са, но просто знаят, че биха искали да станат по-добри, по-здрави, по-успешни, по-удовлетворени от живота и т.н.
С други думи, реализирани личности, които съзнателно създават своята реалност, без да бъдат поробени или зависими от други хора или някакви външни фактори, които всъщност им служат само като оправдание да останат цял живот да почукват на едно и също място, обвинявайки другите или чакайки да започнат по-добри времена работят върху себе си, пише ekreator.hr.
Формулата на Алберт Айнщайн за щастието в ежедневието
Докато беше в Токио през есента на 1922 г., подготвяйки се да получи Нобеловата награда за физика, портиер дойде на вратата на стаята му в хотел Imperial Palace, за да предаде съобщение. На Айнщайн му липсваше дребни за бакшиш, така че вместо монета или банкнота, той остави на портиера писмена бележка, която беше продадена на търг за 1,56 милиона долара след смъртта му! Какво беше толкова ценно на това парче хартия, което Айнщайн даде на портиера?
Ето какво написа той в съобщението си:
„Тихият и скромен живот носи повече щастие, отколкото търсенето на успех с постоянно безпокойство“
Ако преведем това съобщение, т.е. ако приложите тази формула на Айнщайн или теорията за щастието в живота си, ще бъде нещо подобно:
Правете това, което обичате и което ви удовлетворява
„… тих и скромен живот“ – Айнщайн е знаел, че ключът към успеха в живота е да правиш това, което обичаш. Той много харесваше физиката и беше много добре запознат със силата на нашите мисли, т.е. че мислите оформят живота ни.
Използвайки прилагателното „мирен“, той вероятно е имал предвид, че щастието се намира чрез вливане на любов в това, което обичаме да правим. Под скромен той имаше предвид, че никой от нас няма способността да постига велики неща в живота сам, защото Айнщайн вярваше, че има много по-голяма сила, която работи чрез нас и ни дава пълнотата на живота. Можете да го наречете силата на духа, Бог, Вселената… Всеки от нас може да бъде щастлив и да създава успехи, може би на бизнес фронта, защото едното не изключва другото.
Имаш всичко и нямаш нищо
Именно във втората част на бележката му се говори за това „с непрестанно безпокойство“? Това е за вас – имате всичко, но нямате нищо, защото чувствате дълбока празнота отвътре. Много хора търсят онова „нещо повече“. Но това „нещо повече“ за съжаление често завършва с различни зависимости…
Айнщайн ни е учил, че усещането за тези емоции, вътрешно безпокойство, може да означава, че сте осъзнали, че всички решения, които сте взели в живота, са ви довели до състояние на пълно прекъсване на връзката със себе си и вашите истински страсти – с това, което наистина обичате. Това е така, защото вашите решения вероятно са отишли в посока на търсене на това, което ви прави „безопасни“, вместо това, което ви прави щастливи и пълноценни.
Какво ми пълни душата?
Добрата новина е, че никога не е късно да потърсите отговор на въпроса си – „Какво е това, което наистина искам, което изпълва душата ми„?
На първо място, осъзнайте благодарността за всичко, което вече имате, и всички скъпи хора, които съществуват в живота ви и които ви обичат, което постепенно ще изненада вас и себе си за колко от тези неща можете да сте благодарни. С такова прозрение се променя и животът ви, т.е. ще започнат да се появяват нови и по-благоприятни възможности, може би във вашия професионален аспект или здраве, любов и т.н.
С други думи, контролирайки мислите и чувствата си, с постоянна практика, можете да развиете много полезни и здравословни навици, които определено ще имат положително въздействие върху живота ви. Разбира се, трябва много работа върху себе си, търпение и вяра, защото е нормално човек да се стреми към щастие и да иска да бъде щастлив. От друга страна, колкото повече хората тичат след щастието, толкова повече то им се изплъзва. Важно е да осъзнаете, че щастието не е постоянно състояние. Не можем да приемем щастието и че то трае вечно, т.е. че веднъж постигнато, то става наша собственост. Разбира се, всичко това още повече разочарова човека. Нека обобщим с няколко аксиоми или постулати, когато става дума за щастие.
Постулати на щастието според теорията на Алберт Айнщайн за щастието
Всеки е гений
Първата аксиома гласи, че във всеки от нас се крие малък гений. Това е аксиома, която родителите трябва да внушават на децата си от малки. Всеки от нас, близо осем милиарда души на планетата, е надарен и талантлив в нещо. Това искаше да ни каже Айнщайн със своята бележка. Той искаше да ни каже да се научим да разпознаваме истинските си таланти, които като скъпоценни камъни са скрити дълбоко в нас. Той искаше посланието да ни накара да осъзнаем нашата уникалност, нашата истинска цел в живота, както в личен, така и в професионален план.
Любопитство
Втората аксиома е свързана с нашето любопитство. Известно е, че повечето интелектуалци са любопитни хора. Любопитството води до открития. Ако Айнщайн не беше задавал въпроси и активно търсел отговори, теорията на относителността нямаше да съществува. Родители, насърчавайте любопитството на децата си, вместо да ги заглушавате или да изисквате винаги да следват мнението на мнозинството.
Въображение
Третата аксиома е нашето въображение. Айнщайн е казал, че е по-важно от знанието. Той е напълно прав, защото въображението е ключът към решението на всеки проблем и е също толкова важно за освещаването на вашите таланти.
Мотивация
Четвъртата аксиома е за мотивацията. Сами знаете, че най-ценните неща в живота не са тези, които можем да купим с пари. Разбира се, парите са важни и ни помагат да задоволим ежедневните си нужди. Парите обаче не могат да купят щастието ни като състояние на вътрешен мир, спокойствие и чувство за удовлетворение. Ако правите нещо само за парична печалба, трябва да сте водени от грешна мотивация, в противен случай бихте били щастливи.