Управителите на две фирми, участващи във вериги за източване на ДДС при търговия с горива, са изчезнали безследно. Става въпрос за Веселина Стоичкова от Хасково и Милен Маринов от Видин.
По документи те се водят управители съответно на “В.М. контракт” и “КЕМ 2010”, които за няколко месеца са издали фактури за сделки за няколкостотин хиляди лева. Но от лятото никой не е виждал Веселина и Марин, твърдят съседи и хората, с които двамата са живеели заедно допреди няколко месеца, стана ясно от последното предаване “Открито” по БНТ.
Маринов живее в блок във Видин в жилището на стоматолога Валентин Иванов. Той му бил приятел и го приютил. Иванов твърди, че Маринов заминал за Чехия, но цял месец нямал връзка с него и липсвала информация къде точно се намира.
Зъболекарят е учуден, че приятелят му Милен сключва сделки за големи суми, защото не притежавал нищо – нито пари, нито жилище. Поради това и Иванов му направил адресна регистрация в своя апартамент. Справка в Търговския регистър обаче показва, че на името на Милен Маринов има регистрирани 210 фирм.
Подобен е и случаят с Веселина Стоичкова. На посочения от нея адрес в Хасково съседите обясняват, че в началото на лятото идвали данъчни да я разпитват за бизнеса, който има. Оттогава никой не я бил виждал.
С нея контакт нямал и Красимир – мъжът, с когото живее на семейни начала. Двамата обитават таванско помещение на блок в Хасково. Красимир казва, че Веселина е извън града, но не знае къде точно и няма връзка с нея. Пред полицаите и данъчните тя заявила, че ходела от време на време в София да подписва някакви документи.
Това, което прави впечатление, е, че и при Веселина и при Марин обстоятелствата са едни и същи – изчезват по едно и също време, нямат близки, нито пари или имоти. И двамата са с адресна регистрация в чужди жилища.
Друго, което свързва двамата, е фирма “Ен Би центрум”. Тя има бизнес отношения с дружествата, които управляват Веселина и Марин – “В.М. контракт” и “КЕМ 2010”. Последната фирма по документи е купила стоки за 255 000 лева от “Ен Би центрум”. “В. М. контракт” пък продава на “Ен Би центрум” три проекта за реконструкця в петролна база във Велинград. Цената им е 320 000 лева.
В документите за тях е посочено, че са изготвени от инженер Георги Петков. Самият той твърди, че не е правил никакви проекти през последните 5 години и не е чувал за фирма “В. М. контракт”. Оказва се, че “КЕМ 2010” и “В. М. контракт” се обслужват счетоводно от една и съща фирма. Документите към НАП за сделките се подават от фирма “ММ хаус консулт” със седалище в павилион в столичния квартал “Дружба”.
“Ен Би центрум” обаче не е краен получател при сделките. Стоките и трите проекта са препродадени на фирма “Супериор ауто съплайс”. Тя вместо да плати ДДС, заявява пред НАП, че дължимите суми за данъка трябва да се приспаднат от сделките с “Ен Би центрум”. Последната фирма е в списъка на данъчните за рискови компании, свързани с източване на ДДС.
Интересен факт е, че “Супериор ауто съплайс”доскоро беше един от доставчиците на горива за Веселин Марешки – бизнесмен и кандидат за президент. Бензиностанциите му с марка “ВМ петролиум” са собственост на “Трейд нет Варна”.
Проверка на агенцията по метрология преди няколко месеца показа, че дизел със сяра извън нормата се продава на бензиностанция на Марешки в Габрово. Горивото било доставено от вече запечатаната база във Велинград.
Преди да стигнат до нея, бензинът и дизелът минават през няколко компании. Тръгват от производителя “Лукойл Нефтохим Бургас” и се карат в данъчен склад в Благоевград. Оттам се купуват от “Литекс” и отиват в данъчен склад в Разлог, собственост на “Глобал петролиум сървис”. След това ги взема “Супериор ауто съплайс” и ги доставя във Варна в бензиностанциите на Марешки.
Преди това обаче горивата отивали в петролна база във Велинград, а само документите били оформяни от склада в Разлог. Какво се случва във Велинград, не е ясно, тъй като там няма измервателни уреди.
Дългата обиколка – над 1000 км, вместо директна доставка от бургаската рафинерия до Варна и участието на рискови фирми във веригата станаха причина през юни да започне проверка на НАП, митниците и Икономическа полиция в бензиностанциите на Марешки. Складът в Разлог бе запечатан, а прокуратурата разпореди на ДАНС, НАП, митниците и агенцията по метрология да направят проверка на базата във Велинград.
По данни на митниците има издадени 87 акта на склада в Разлог и на базата във Велинград за недоказан произход на горивата и несъответствия в декларираните количества.
Има и друг проблем – по Закона за електронните съобщения операторите и доставчиците на услуги са длъжни да пазят данни за кореспонденция в срок от 6 месеца. Което означава, че след 2 месеца информацията за издаваните документи от “ММ хаус консулт” ще бъде изтрита от архива и трудно ще се докаже какви документи от чие име са били подавани към НАП.
Източник: Pik