Задълбочаващо се разделение между работниците с висока и ниска квалификация, изчезнали професии и развитие на споделената икономика у нас – такава прогноза направи Божидар Данев от Българската стопанска камара по време на дискусия за бъдещето на европейските социални политики, съобщи Дарик. Данев очерта три основни проблема, които стоят пред България – демографската криза, миграцията на 2 милиона българи в икономиките на други държави и бързото навлизане на новите технологии.
След две години българският пазар на труда ще изглежда коренно различно, твърди Божидар Данев.
„Нуждата от преводачи ще бъде драстично намалена – 90%, нуждата от служители в някои офиси в банките – ще бъдат също намалени, защото всичко ще е по мобилен телефон. Няма нужда от счетоводители. Младшите юристи, които правят справките изчезват. Все по-богати ще стават хората с компетентности и все по-бедни ще бъдат хората без компетентности и умения“, каза Данев.
Ще нараства и делът на споделената икономика – модел, който заобикаля държавната регулация, като например споделеното пътуване до морето.
„Не може да спреш това, което нахлува в света. Не може да спреш споделеното пътуване. Абсурд. Не може да ги спрете, господа политици“, каза още той.
Ще се задълбочава разделението между хората с висока и с ниска квалификация, прогнозира още Данев.
„Ще се задълбочава заплащането между младата и старата генерация. Младите деца влизат в университети, те са дълбоко в интернет, играят игрите и срещу тях застават някакви консервативни професори, които са им скучни, не смеят да променят системата на образование. Дълбоко скучни. Да не говорим, че човек, който не знае английски, е извън борда“, допълни още той.
Според данните, цитирани от Божидар Данев, България е на едно от последните места по обхват на модела за учене през целия живот спрямо населението – едва 2 процента от българите.
Източник: Pik