Ще коментирам двете основни кандидатури – на Румен Радев и на Цецка Цачева. За мен от голямо значение на първи тур ще бъде големината на политическата подкрепа. Виждаме много различни принципи на издигане на кандидатите.
Първият принцип, по който бе издигнат Румен Радев, беше търсенето на кандидата, който да бъде приет на първо четене. Т.е. първата асоциация да бъде позитивна, да не носи негативни натоварвания, да изглежда нов в политическата битка, да изглежда приет, да идва от професия, която носи достойнство. Струва ми се, че БСП направи много добър избор на основата на този принцип. Проблемът на БСП е, че направи фалстарст по отношение на кампанията му. Затова за мен е много важно да наблюдаваме каква ще бъде като характер, като послания, като начин на говорени, като чисто имиджови внушения, които ще създаде ген. Радев.
От страна на ГЕРБ подходът за избор бе съвсем различен. Очевидно е, че най-лесен за избиране кандидат за президент бяха или г-жа Фандъкова, или г-н Димитър николов като лица, които категорично са постигнали много високи успехи и които са повишавале степента на подкрепа от най-различни групи. Имам предвид, че дори хора, които са в център-ляво са подкрепяли и подкрепят тези двама политици от ГЕРБ.
Така че изборът на Цецка Цачева противоречи на този принцип – първоначалната реакция да бъде позитивна, веднага да бъде одобряема. Принципът, на който тя е избрана, е функционалната съответност – в съответния момент от партията към поста президент. Разбира се, че така погледната в този момент тя е много подходяща именно от гледна точка на аргументите, които изнесе Борисов.
Това беше рядко структурирана реч в полза на и в подкрепа на кандидатурата. Т.е. той посочи всички аргументи, които наистина ѝ дават функционална преднина като юрист, като човек, който е наложил себе си като експерт, като толерантен тип човек, с което той наистина ѝ даде много силна подкрепа като старт в кампанията.
Проблемът обаче е, че при нея има други въпроси, на които тя ще трябва да отговаря по време на кампанията, които съм сигурна, че нейните опоненти ще ѝ зададат. Предполагам, че ще бъде попитана за политическото ѝ развитие, за това откъде е тръгнала – била е в СДС, след това отива в ГЕРБ. Това ще бъде едно поле, върху което вероятноще има въпроси и тя би трябвало да е подготвена да отговаря убедително. Други въпроси едва ли би могло да има.
От гледна точка на харизма и резултативност, смятам, че категоричният избор би трябвало да бъде николов или Фандъкова. Но от гледна точка на функционалния подход, избирайки този начин да влезеш в битката, правиш избора по-труден за себе си, защото това не е лесния начин и трябва да минеш през етапа да убеждаваш, че функционалният подход е верният подход. Тъй като първосигналният подход е другият.
Затова начинът, по който ще се управлява кампанията и от ГЕРБ, и от БСП е от основно значение. на първо място това е мобилизацията на структурите, т.е. партията, която е на по-добро ниво организационно, тя ще даде големия тласък на разликата в резултата. И на второ място управлението на имиджа на двамата кандидати също е от много съществено значение.
Останалите кандидати също са интересни. За мен Патриотичният фронт също е любопитен за наблюдения оттук нататък, защото те са яхнали вълната на ежедневните проблеми, на ежедневната европейска глобялна тематика. Интересно ми е докъде ще стигне Реформаторският блок, въпреки че там не давам голяма перспектива, не вижда имиджова и
партийна сила при тях. Ако приемем, че Пламен Орешарски е подкрепен от ДПС, ще видим как скрития вот на тази партия ще даде съотвегтия ефективен резултат. Тези партии имат друга задача в кампанията.
Но основната задача се съдържа във въпроса как ще се развият БСП – дали ще поеме напред и ще разшири подкрепата си. И дали ГЕРБ отново ще затвърди подкрепата си. Тъй като е разумно да се укропни левицата и да се укропни десницата. В обединението е сила.
Затова за мен големият въпрос е доколко БСП ще успее да се укропни, тъй като вече видяхме, че не можа да се обедини. Както и дали ГЕРБ ще задържи и за в бъдеще ще развие десния проект.
Източник: Pik