Предложение: Пл. „Александър Невски“ да стане пешеходна зона

Представителят на гражданската организация „Спаси София“ в Столичния общински съвет Борис Бонев е внесъл официално предложение площадът около храм-паметника „Александър Невски“ да се превърне в пешеходна зона. Това съобщи самият той във „Фейсбук“. Предложението на Бонев идва в отговор на обещанието на шефа на действащия парламент Никола Минчев, че ако районът около храм-паметника бъде обявен за пешеходна зона, Народното събрание ще се откаже от местата за паркиране на депутите зад сградата си.

„Това предложих с доклад до СОС, часове след като новият председател на Народното събрание заяви, че „ако площадът стане пешеходна зона, Народното събрание на драго сърце ще се откаже от паркоместата си“. Най-красивият площад на София отдавна трябваше да бъде тиха и спокойна пешеходна зона, в която граждани и гости да се радват на най-забележителните ни сгради. Най-големите печеливши ще бъдат софиянци, които ще получат по-приятен център, а ще бъде прекратен и двойният стандарт, който съществува с безплатния паркинг за над 100 места за депутати“, коментира Бонев в социалната мрежа.

Вчера Никола Минчев заяви пред „24 часа“, че ако зоната стане пешеходна, депутатите ще се лишат от паркоместата си и че също така казусът ще се дискутира с представители на Столична община. Както „Сега“ вече писа, преди това и новото 47-о Народно събрание не показа желание да изпълни решението на Столичния общински съвет от лятото на 2020 г., според което депутатите трябва да освободят двата паркинга, които от години ползват безплатно – в непосредствена близост до сградата на парламента и храм-паметника „Свети Александър Невски“ и вторият – в пространството между Националната художествена галерия и бившия Партиен дом (което вече се казва площад „Желю Желев“). Въпреки че предишният 46-и парламент и Столична община прекратиха договора си за използването на двете общински зони, който бе в сила от 2007 г., вече е ясно, че засега и тези народни представители няма да спрат да паркират колите си в непосредствена близост до работните си места. 

Макар и без договор с общината, те правят това по силата на параграф от допълнителните разпоредби на правилника за дейността на Народното събрание. Според него „около сградите на Народното събрание се обозначават зона за сигурност съгласно Закона за събранията, митингите и манифестациите и зона за охрана след съгласуване с МВР под разпореждането на председателя на Народното събрание“. В рамките на миналия парламент различни общински съветници призоваваха народните избраници да премахнат този текст от правилника си. През декември обаче той бе гласуван и одобрен и от 47-то Народно събрание.