Европейска България в 21 век- стотици селища редовно са без вода

Европейска България в 21 век- стотици селища редовно са без вода
Чести аварии оставят на сухо десетки хиляди семейства, най-много са в Бургаско

 

Липса на вода насред жегите- звучи като картина от 18 век. Това обаче се случва в 21 век, в европейска България.

Оказва се, че 1181 селища у нас редовно са без вода заради аварии. На повечето от тези места има и отклонения в качеството на питейната вода. Като критерий за чести аварии са приети над 5 аварии годишно.

В 134 селища в Бургаска област хората страдат от чести авари или пълно безводие, следва София – област със 131 проблемни селища, а в Добричко в 120 села има проблеми с водата. Данните са обобщени за последните 3 години според информация на Министерство на регионалното развитие и благоустройството и включват и населени места, в които няма водоснабдяване.

Без вода често остават части на Смолян, както и Рудозем и близките села Бърчево и Войкова лъка. Жителите на селищата, които често остават без вода, казват, че понякога липсата трае десетина дена и положението става страшно. Не можем да се изкъпем в жегите, не можем да си изчистим къщите, да поливаме растенията. За питейна вода даваме сума пари, оплакват се хората.

Къде ще спират топлата вода в София през лятото?

От 19 август топла вода няма да има в кв. Лозенец. Засегнати улици са ул. „Персенк“, „Кораб планина“, „Галичица“ и части на бул. Джеймс Баучер. Части от жк „Овча купел“ и Лагера също няма да имат топла вода.

За времето на ремонтите на клиентите няма да бъдат начислявани сметки за топла вода и това ще бъде отразено на отделен ред в месечните съобщения. Дружеството напомня на своите клиенти да не източват вода от топлия кран във времето на ремонта, за да не натрупват излишни показания на топлия водомер. За да си гарантират спокойствие, хората могат да си затворят крана за топла вода в апартаментите и така да са сигурни, че няма да отчитат потребление.

Топлопроводите в София са изградени основно през 70 – 80 години на миналия век. Тръбите имат живот около 25 години, а при добра поддръжка той може да се удължи до около 30 години. Според техническите изисквания ежегодно трябва да бъдат подменяни около 30 км от топлопроводите, казват от топлинното дружество.

 

 

  • вода
  • авария

    Източник: Nbox.bg