Бюджетът на Община Перник бе приет преди седмица от мнозинството общински съветници на Перник, но се оказва, че е в нарушение на закона. Според авторката на бюджета – общинарката Елица Манова положението не е розово. Ето какво се случва с парите на Перник. Интервю на ZaPernik.com!
Госпожа Елица Манова, защо бюджет 2020 на Община Перник може да се окаже незаконен?
Бюджетът е приет в нарушение на закона. С приетото решение за увеличение на капитала на търговското дружество „Градски транспорт“ беше нарушена съпоставимостта на приходната и разходната част на бюджета. Търговското дружество е учредено от Общински съвет Перник през 2018 г. и до момента няма дейност, има единствено назначен управител.
От друга страна не беше приета и програмата за разпореждане с общинско имущество, предложена от кмета Станислав Владимиров, с което се спира работата на общинската администрация. Програмата е свързана изцяло, както с приходната част на бюджета от гледна точка на извършването на разпоредителни сделки и приходи от управление на общински имоти, така и с поименния списък на капиталови разходи в частта на планираните средства за отчуждения.
Освен това общинските съветници на Перник не приеха и структурата на Общинската администрация, предложена от кмета Владимиров. Това как ще се отрази?
Друг абсурд е отказа да се приеме структура на общинската администрация, която е оптимизирана с цел да се реализира икономия от фонд работна заплата. В същото време се прие численост на персонала, различна от така действащата в момента структура.
Има ли още абсурди, надробени от Общинските съветници, свързани с Бюджет 2020?
С направените и гласувани от общинските съветници промени в проекта на бюджет предложен от Кмета на община Перник бяха пренасочени целеви средства от отчисленията по чл. 64 от Закона за управление на отпадъците. Средствата са планирани в приходната част на бюджета, като средства които се разходват от общината чрез бюджета за изграждане на съоръжения за оползотворяване/ рециклиране на битови и строителни отпадъци. От момента, в който бе изградено регионалното депо за битови отпадъци-2016 г., община Перник изплаща завишен размер на отчисленията по чл.64 от Закона за управление на отпадъците, тъй като няма изградена именно такова съоръжение. В момента общината плаща 109 ,25 лв. за всеки тон депониран отпадък вместо 95 лв. В случай, че тези средства няма да се разходват целево през бюджетната 2020 година трябва да се намали рамката на бюджета с размера на пренасочените средства от общинските съветници към обекти включващи изграждане и ремонт на улици, ремонт на сгради и изграждане на спортни площадки в част от населените места на територията на общината.
От всичките направени промени от общинските съветници размера на макрорамката на бюджета за 2020 г. трябва да бъде намалена с 210 000 лв. от така приетия бюджет в размер на 105 585 045 лв. Бюджета реално е небалансиран, което по действащото законодателство е недопустимо.