Състезателката по лека атлетика Силвия Дънекова стана първия спортист на Олимпиадата в Рио де Жанейро, който изгоря с допинг. В пробата й от 1 август е открит забранения препарат еритропоетин, известен като хормон на растежа.
За съжаление това е един от многото случаи, в които български спортисти са хващани да използват забранени стимуланти. Ето и някои от най-големите скандали.
Тезджан Наимова
През 2013 г. Наимова спечели европейската титла на 60 метра в зала в Гьотеборг, но по-късно беше уличена в употреба на допинг и се наложи да върне отличието. Това обаче беше втори случай за нея с провинение за допинг и последва доживотно наказание.
Даниела Йорданова
На 15 август 2008 г. Българска федерация по лека атлетика спира от участие за Игрите в Пекин Даниела Йорданова. Причината е потвърден положителен резултат за допинг на Йорданова. На 7 август 2008 г. с писмо от ИААФ, ръководството на БФЛА е било информирано за проба „А” на Даниела Йорданова, в която има завишено ниво на тестостерон или неговите прекурсори.
Щангистите
През 2008 г. са хванати с допинг 11 национали по вдигане на тежести. При мъжете това са: Ивайло Филев, Демир Демирев, Мехмед Фикретов, Иван Стоицов, Георги Марков, Иван Марков, Алан Цагаев и Величко Чолаков. При жените положителна допинг проба са дали Милка Манева, Донка Минчева и Гергана Кирилова. Всички те са включени в разширения състав на националния отбор по вдигане на тежести. На 28 юни Българската федерация по вдигане на тежести обявява, че ще изтегли отбора си от участие в предстоящите летни олимпийски игри в Китай.
Антоанета Бонева
Състезателката по спортна стрелба дава положителна проба на кокаин през 2008 г.Бонева е била проверена през май на състезание в Италия и именно в Италианската допинг-лаборатория са направени тестовете. Така тя отпада от Световното първенство през същата година.
Теодора Коларова
През 2007 г. Българската федерация по лека атлетика налага наказание спринтьорката Теодора Коларова. “А“ пробата й, изследвана в лабораторията на международната федерация (IAAF) в Лозана (Швейц), показа наличие на тестостерон. Атлетката писмено отрекла да е ползвала допинг и поискала изследване и на контролната „Б“-проба. От IAAF спрели правата й до изясняване на случая. Малко по-късно и „Б“-пробата, изследвана отново в Лозана, се оказа положителна.
Ваня Стамболова и Венелина Венева
На 18 юли 2007 г. Международната федерация по лека атлетика спря състезателните права на европейската шампионка на 400 метра Ваня Стамболова и европейската вицешампионка на висок скок Венелина Венева, заради наличие на завишени количества тестостерон в техните допинг проби.
Севдалин Маринов
През 2007 г. Олимпийският шампион от Сеул’88 и трикратен световен шампион по вдигане на тежести Севдалин Маринов бе наказан от Спортният арбитражен съд да не работи като треньор в този спорт до живот. Тежката санкция е заради откритите от австралийската полиция в Маринов анаболни стероиди през ноември 2003 година.
Стефан Василев
Президентът на федерацията по бобслей Стефан Василев става първият българин, който доказва, че е невинен за употреба на допинг. През 2016 г. Арбитражният съд в Лозана отменя 2-годишното му наказание. Адвокат на Василев е Ивайло Дерменджиев, който защитаваше и Гълъбин Боевски. След европейското през 2004 г. Василев е опериран спешно в чужбина и е лекуван с медикаменти със забранени вещества. В първите стартове той дава положителна проба и е наказан.
Румяна Петкова
През 2006 г. Румяна Петкова, състезателка по щанги, дава положителна проба за употреба на забранения препарат стенозол. Пробата е взета на лагера преди европейското първенство. Тя е наказана за 2 години от Международната федерация по вдигане на тежести.
Милка Танчева
Състезателката по по гребане, дава положителна проба по време на изненадващата допинг проверка през 2005 г. Година по-късно Антидопинговата комисия към Световната федерация по гребане я наказва с две години лишаване от състезателна дейност.
Сесил Каратанчева
През 2005 г. след четвъртфиналния си мач на „Ролан Гарос“ и на 5 юли в Токио преди мача на България за „Фед Къп“ срещу Япония Сесил Каратанчева дава положителна проба за забранения стероид нандролон. През януари 2006 г. българската тенисистка е наказана за 2 години за употреба на допинг.
Алан Цагаев
През септември 2004 г. става ясно, че Алан Цагаев, български щангист, дава положителна проба за допинг преди олимпийските игри в Атина 2004 г. Резултатите от втората проба стават известни през октомври. В нея също е открито наличието на забраненото вещество станозолол. Алан Цагаев е лишен от състезателни права за две години.
Щангистите
Преди Световното първенство по вдигане на тежести във Ванкувър през 2003 г., българските състезатели Гълъбин Боевски, Златан Ванев и Георги Марков са уличени в манипулиране на допинг тест. Гълъбин Боевски е наказан с лишаване от състезателни права за 8 години, а Златан Ванев и Георги Марков за 1 години и половина.
Симона Пейчева
През 2003 г. Симона Пейчева, състезателка по художествена гимнастика, дава положителна проба за диуретика фуросемид. Резултатът е потвърден чрез втора проба извършена на 24 септември. Симона Пейчева е наказана с лишаване от състезателни права за 10 месеца.
Щангистите
На Олимпиадата в Сидни през 2000 г. трима от българските щангисти са уличени в употреба на забраненото вещество “Фуроземид”. Ден след като МОК отнема сребърното отличие на Иван Иванов (56 кг), още двама наши щангисти са уличени в употребата на забранения диуретик. Това са олимпийската ни шампионка при най-леките Изабела Рифатова и бронзовият Севдалин Минчев (62 кг). Пламен Желязков и Георги Гърдев са спрени от участие. Треньор на Националния отбор по вдигане на тежести отново е Иван Абаджиев.
Ива Пранджева
През 2000 г. Ива Пранджева, българска лекоатлетка дава положителна проба за допинг. Пробата показва на анаболен стероид. Втората проба също се оказа положителна. Така Ива Пранджева е лишена от състезателни права до живот. Това е вторият път, в които Пранджева е уличена в употреба на допинг след игрите в Атланта четири години по-рано
Валентин Христов
През 1976 г. Валентин Христов става скандално известен на света на олимпиадата в „Монреал 76”. Тогава той спечелва първо място в кат. до 110 кг, но месец след игрите златният медал му е отнет заради положителна допинг проба. След края на кариерата си Христов пише книга за преживяванията си в елитния спорт и за допинга в щангите.
- рио 2016
- допингскандал
Източник: Nbox.bg