Водната криза в Перник грабна интереса на чуждестранните медии. Три немскоезични издания се развълнуваха от безпрецедентната ситуация в града.
„Сутрин се мием с бутилирана вода, а като се прибера от работа, започвам да пера, да мия, да чистя. От 22.00 часа нататък нямам вода“. Това разказва перничанка пред екип на германската обществено-правна медия АРД. Репортажът от Перник проследява развоя на водната криза в града и ни среща с потърпевши жители, които споделят неволите си, породени от безводието. При това не са само частните домакинства. Засегнати са и лекарски кабинети, болницата и магазините, детските градини и училищата, домовете за възрастни хора.
Некомпетентност и липса на координация между отговорните звена. Това са основните причини за кризата с водата, смятат жителите на Перник. Към тях заместник-кметът на града Стефан Кръстев добавя и още една – недостатъчните инвестиции.
Заради състоянието на водопреносната мрежа близо 80% от водата за битови нужди се губи по трасето. А водата, която достига до домовете на хората, изобщо даже не е безопасна. В града има ръст на кожните инфекции и стомашно-чревните проблеми. „Не вярваме на институциите в България“, казват пред АРД жители на града.
Безпрецедентната ситуация в Перник отразяват и други немскоезични медии. Швейцарският „Нойе Цюрхер Цайтунг“ например цитира прогнози, според които до 3-4 седмици водоснабдяването в Перник може да бъде преустановено изцяло.
Изданието разказва за ареста на досегашния министър на околната среда Нено Димов и за обвиненията срещу него. Въпреки че редовно е бил информиран за драстично намаляващите нива на водата в язовир „Студена“, Димов е разрешил вода от язовира да продължи да се използва за промишлени нужди, пише швейцарското издание и определя ексминистъра като близък до националистите политик, който оспорва климатичните промени.
Същия акцент поставя и „Тагесцайтунг“, посочва DW. Германското издание припомня интервю с Димов от 2016 година, в което той се зарича да се бори срещу политическата коректност, левия мултикултурализъм и „зелената еко-истерия“.
От вестника напомнят и как Димов многократно е изтъквал, че не вярва в климатичните промени. Въпреки това министерството, което той доскоро ръководеше, обяснява ситуацията в Перник именно с климата, припомня на свой ред „Нойе Цюрхер Цайтунг“. Но няма как само това да е причината. Нито пък безводието може да се дължи на някакво драстично увеличение на потреблението в страната с най-бързо намаляващо население в света, допълва още швейцарското издание.
Схемата за внос на боклук от Италия също не остава незабелязана. 9 000 тона, внесени от Италия в България, която „е на опашката в ЕС по борба срещу корупцията“, пише „Нойе Цюрхер Цайтунг“.
Предвид високия обществен интерес към образуваното досъдебно производство, свързано с водната криза в гр. Перник, Специализирана прокуратура публикува част от доказателствата срещу подалият оставка министър на околната среда Нено Димов.
На 12 януари Специализираният наказателен съд взе спрямо обвиняемия Нено Димов най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Съдът се запозна с представените от Специализираната прокуратура доказателства във връзка с евентуално допусната умишлена безстопанственост от страна на обвиняемия, в качеството му на действащ министър на Министерство на околната среда и водите.
На 12 януари Специализираният наказателен съд взе спрямо обвиняемия Нено Димов най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Съдът се запозна с представените от Специализираната прокуратура доказателства във връзка с евентуално допусната умишлена безстопанственост от страна на обвиняемия, в качеството му на действащ министър на Министерство на околната среда и водите.
Прокуратурата на Република България счита, че в резултат на извършеното престъпно деяние са последвали значителни щети, изразяващи се в разходването на 7,223 млн. куб. м. вода от яз. „Студена“, което е довело до намаляване на общия обем воден ресурс на язовира до критичните нива, близки до т. нар. „мъртъв обем“.
В резултат на това се е стигнало до значителен недостиг на водния ресурс за питейно битови нужди на жителите на гр. Перник и околните селища.
В писмо от месец септември Нено Димов заявява, че няма проблеми с нивото на язовир „Студена“, въпреки че управителят на ВиК-Перник Иван Витанов е предупредил всички инстанции, че водата намалява. Това сочат свидетелските показания на Витанов, които бяха разпространени от прокуратурата.
Според прокуратурата събраните до момента доказателства се установява, че в случай, че министъра на околната среда и водите беше положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението и стопанисването на водния ресурс на язовир „Студена“ и не беше разрешил разходването на вода за промишлени нужди, към настоящия момент не би имало недостиг на вода за битови нужди.