Превозвачите излизат на протест срещу тол системата. Перничанката Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи и Йордан Арабаджиев изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи разкриха причините за недоволството.
„Философията на въвеждане на тол систевмата е сбъркана изначално – категорична бе Милтенова. – Опитват да постигнат събирането на едни суми. Въпросът е как ще се постигнат точно нещата на гърба на българския гражданин. Тиражира се, че няма да увеличат винетката, но пък ще увеличим цените на всички стоки, доставки и услуги. Некоректно и арогантно е. От министерството ни казват – вие няма да плащате, а българския потребител ще плаща. Докога ще плаща българския потребител? Тиражира се, че българският превозвач не иска да плаща. Съпротивата ни не е срещу плащането, а срещу цените. Защото поскъпването е шоково наистина. Не може един автобус София – Бургас да плаща сега 100 лв месечно за винетка, а с новите тол такси сумата да скочи до 1 000 лв. Проблемът е, че билетът не може да поскъпне сега, защото има сключени договори с общините, така че това ще доведе до фалити. Налагат се едни цени и се втълпява, че са били изпълнени исканията на превозвачите, но това не е така. Искаме по-скоро плавен преход, а не шоково поскъпване. И без това сме на ръба на фалита. Поведението на държавата е такова, че все едно ние искаме да ползваме личния басеин на министър Аврамова безплатно. Ние искаме да ползваме пътищата”.
„Нито един превозвач към момента не знае как да работи в една нова ситуация – добави Йордан Арабаджиев изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи. – Най-същественият проблеме арогантното поведение на министър Аврамова в процеса на обсъждането на тол таксите. В общественото обсъждане всички дадоха един куп предложения и становища, от които бяха приети – нула. Когато не се съобразиш с бизнеса, не отчетеш като приемливо нито едно предложение, това е арогантно поведение. Нула предложения бяха приети. Един пример: Предложихме екологично чисти класове – електрически, водородни, метанови да получат някакви по-сериозни отстъпки. В Белгия те се дотират с до 25 000 евро. В Германя и Полша не плащат тол такси. Предложихме такива да плащат 50 процента от най-високия екологичен клас – не се прие. Нямаме различия в това дали трябва да се плаща. Нека се плаща, но транспортният бизнес да има глътка въздух.
На 13 януари готвим национален протест – с автобусния бранш. Очакваме и таксиметровите шофьори да се включат. Искаме оставката на министър Аврамова, защото няма диалогичност. Не се съобразява с нито едно предложение на бизнеса. Искаме редуциране на таксите и съответни преференции. Трябва някак да защитим родния транспортен бизнес, да му дадем глътка въздух от шоковото налагане на тези такси”.