Движението Жълти жилетки празнува ярко рождения си ден. Повече от 300 шествия в големите градове на страната. Три от тях са в Париж. На Шанз Елизе им бе забранено да се събират, беше разрешено на друг площад. Но шествието така и не започна, защото…
Площадът се превърна в поле за битка:
В единия край, после в другия се проведоха ожесточени битки с полицията. Много ранени, няколко души загубиха съзнание. Около сто лекари ги отвеждат от площада до полевата болница, която беше разположена тук. Травми на главата, ожулвания, човек е имал пристъп на епилепсия.
„Няколко души бяха ранени с гумени куршуми. Казахме на полицията да спре, но те продължават, въпреки че са ранени“, каза един от лекарите.
Барикадите горят, по служителите на реда се хвърлят не само камъни и бутилки, но и бъчви. Автомобили и мотоциклети, паркирани отстрани на пътя, се обръщат и подпалват. Тези, които излязоха на мирен протест, бяха в капан.
Но не мога да изляза. Градските власти обграждат площада и продължават да разпръскват хора, включително с водно оръдие.
Гневът на младостта се разлива по улиците, помита се всичко – търговски център, витрини, автобусни спирки и банки.
„Излизаме на улицата от една година, но нищо не се е променило. Искаме социална справедливост, искаме прилична заплата. Демокрацията във Франция е застрашена“, казват протестиращите.
Те уверяват, че всички отстъпки на властите, въпреки факта, че през годината не са били много, са компенсирани от други закони и в икономически план всичко се е влошило. Макрон е обвинен, че се отдал на богатите и е изолиранин от реалностите на френската средна класа, която се бори да свърже двата края.
Въпреки, че протестите намаляха, проучване показва, че почти 70% от французите все още симпатизират на жълтите жилетки. Те успяха да се превърнат в популярно движение без ясни лидери и организация, ново явление във френското общество, с което политиците рано или късно ще трябва да се съобразяват.