САМО НА КИЛОМЕТРИ ОТ ПЕРНИШКО: Правят луди пари от отглеждането на жълто злато

Само на километри от Пернишко, правят луди пари от жълт плод, научи ZaPernik.com. Съседната ни Сърбия е втората в Европа, която отглежда дюля, непосредствено след Испания, с производство на повече от 10 000 тона годишно, а от плодовете на този плод може да бъдат доста печеливши, казват овощари.

Независимо дали отглеждате дюля като хоби или на едро в плантация, тя се отплаща, защото не отнема много усилия. Това, което е необходимо, е добрата подготовка на почвата, но и малко търпение, защото първата реколта се получава след пет години, твърдят овощари.

Агрономът Марко Йович казва, че инвестицията на хектар за стартиране на производството е около 5000 евро, които са необходими за набавяне на разсад и подготовка на земя, която всъщност е най-скъпата.

Производителите на плодове казват, че цената на разсад от разсадник варира от 2 до 5 лева, а на един хектар могат да бъдат засадени около 820 дървета. Необходими са пет години, за да се достигне до първото раждане, и 10 години от засаждането до пълноценното плододаване. Голямото предимство на дюлята е дълголетието му, тъй като плантацията може да живее и да произвежда цели 100 години, така че този бизнес може да се предава от поколение на поколение.

Сегашната цена на килограм дюля е около 70 стотинки в насипно състояние, като едно дърво дава 30 до 40 килограма плодове.

Цената на дюлите на пазари и пазари е още по-висока, от 1.50 до 2 лева, така че всеки, който има възможност да продава на пазара, може да спечели още повече пари.

От дюля често се прави сладко, но най-печелившата продукция е ракия от дюля. Тя има висока цена, така че литър по-качествена дюлява ракия в Сърбия е около  е около 16 лева. От едно дърво могат да се изпекат до четири литра хвойна, казва овощарят Драган Велкович. Агрономите казват, че преработката е най-изгодна за тези, които искат да я отглеждат на по-малки площи.