„Вдъхновени – заедно срещу насилието” е част от поредицата инициативи и проекти на фондация П.У.Л.С. в партньорство с държавната власт в посока на нулевата толерантност към насилието и неговите разновидности в нашето общество, както и в подобряване благосъстоянието на децата в областта. Перник е първият град в страната, от който стартира поредицата от срещи.
В събитието се включиха представители на местни и регионални институции, сред които РДСП, ДСП, ОДМВР, РУО, училища, граждански организации и други структури, ангажирани със закрилата и правата на деца.
„Струва си да говорим за насилието, като проблем на поведението и за насилието върху деца, което е световен проблем и за съжаление все още тема табу. Като областен управител съдействам и съм ангажирана с огласяването на темата по ранната превенция и диагностика на насилието, и в това децата да не бъдат отглеждани в среда на страх, психически и физически тормоз. Постигаме свързаност между институциите и партньорство по темата във всички общини от нашата област с незаменимата подкрепа и съдействието на фондация П.У.Л.С., и органите по закрила и сигурност. Стараем се да въвеждаме най-добри практики и ефективност в действията ни, но също така трябва да се обучаваме и да надграждаме умения”, каза областния управител на Перник Ирена Соколова при откриването на форума.
В хода на срещата пред институциите беше представен пакетът от седем стратегии „Inspure” („Вдъхновени“) – базиран на доказателства ресурс на СЗО, УНИЦЕФ и други международни организации и ангажиран с предотвратяването и отговора на насилието над деца и подрастващи.
Документът, съдържащ в себе си подбран набор от стратегии и надеждни налични данни, е в услуга на държавите и общностите. Той служи за засилване фокуса върху програмите и услугите за превенция, които имат най-голям потенциал да намалят насилието над деца.
Седемте стратегии са: изпълнение и прилагане на закони, норми и ценности, безопасна среда, подкрепа за родители и полагащи грижа лица, доходи и икономическо укрепване, услуги за реакция и подкрепа, образование и житейски умения. Освен това „Inspire“ съдържа две хоризонтални дейности, които съвместно допринасят за обвързването и засилването, както и за оценката на напредъка в изпълнението на седемте стратегии.
Организаторите на „Вдъхновени – заедно срещу насилието» дадоха възможност на представителите на отговорни ведомства от област Перник да бъдат групирани в три работни групи, всяка от които в рамките на час набеляза проблеми, предизвикателства и механизми за справяне с насилието на местно ниво.
Експертите изказаха мнение, че институциите в сферата на закрилата на детето в региона работят координирано и при добро партньорство, но са необходими законови промени и последователност за справяне с проблема с насилието.
Те дадоха предложения за създаването на “Училище за родители и родителстване”, изработването на местно ниво на институционална онлайн платформа, с криптиран код и защита за достъп, която да служи за координиране и комуникация между институциите за разрешаване на казуси и набелязване на последващи стъпки. Сред предложенията фигурираха още създаването на специална методика и теми, които да залегнат в учебния материал на учениците за това какво е насилие и как децата да говорят открито за проблема, по-широко застъпена психологическа подкрепа във всяко едно училище и детска градина, застъпничество на деца станали жертви на насилие и представителството им при участие в съдебни и административни процедури.