Да ни е сладко! Ядем сирене, втвърдено с лепило за месо

Некоректни производители са започнали да втърдяват сиренето с наднормено водно съдържание посредством ензима трансглутаминаза, известен още като лепило за месо. Това е най-новият метод за измама, алармира д-р Сергей Иванов от Центъра по биология по храните при представянето на резултатите от тестове на 36 вида краве сирене, извършен асоциация „Активни потребители” в акредитирана лаборатория.Целта е с по-малко мляко да се направи нещо, приличащо на сирене, обясни д-р Иванов, цитиран от „Телеграф”.

У нас няма метод за откриване на този ензим. Констатираното при около 10 от марките сирена повишено водно съдържание и ниска масленост насочва към подозрения за използване на трансглутаминаза. Друга индикация е засиленият внос на ензима през последните години и някои свидетелски показания на хора от бранша.

Д-р Иванов каза още, че употребата на този ензим е разрешена, но и за направа на сирена. Производителите на подобни продукти си играят съсздравето на хората, коментира специалистът.

Ензимът трансглутаминаза опосредства свързването на протеините и именно така кашавото сирене става твърдо. Омрежването на протеиновите молекули води до задържане на водата в продукта. Ефектът на ензима върху човешкото тяло още не е изследван, но той вече масово се влага в храните у нас.

„Едва ли някой ще се изненада, че при 6 от 36 продукти установихме наличие на немлечни мазнини. Това означава е, че имитиращ продукт се представя като сирене, което е много сериозна измама към потребителите и трябва да се санкционира своевременно. В един от тях чуждите мазнини са 100%, което означава че това е продукт на инженерната химия, в който млякото напълно отсъства”, обясняват от „Активни потребители”.

„Отново се налага да повдигнем въпроса, доколко ефективен е контролът върху спазването на изискванията за обозначаване и продажба на имитиращи продукти в България и какво не достига на контролните органи да си вършат успешно работата. Ако всеки шести продукт в магазините е с добавени чужди мазнини, какво ли ще открием в сиренето в детските градини, училищни столове, болници или обществени заведения? Най-добре е при съмнения гражданите да подават сигнали до директори, кметове или общински съветници, за да се инициират повече проверки в такива заведения”, препоръчват те.

„Отчетливо негативна е тенденцията водното съдържание да се увеличава през годините. Така например през 2005 година нито един продукт не е съдържал повече от 55% вода, през 2008 регистрирахме над 60% вода в 3 от 21 марки, а през 2016 във всеки втори продукт”, обясняват от асоциацията.

„Данните от проучването поставят съмнение, макар и по косвен път, че при производството на някои марки се влага сухо мляко. Тъй като сухото мляко е силно обезмаслено, стойностите на общите мазнини в сирене произведено със сухо мляко са много ниски, а водното съдържание е над 60%”, посочват още от там.
БЛИЦ