Ужас! Убийци! Това ли е хуманизмът на министъра на здравеопазването?! Защо пак посяга на най-тежко болните и обречените?! С тези въпроси на пловдивчани, болни от рак и техните близки, заливат социалните мрежи, след като разбраха, че леглата за онкоболни в Пловдив ще бъдат намалени от 300 на 20. Това е залегнало в Проект на Наредба за утвърждаване на интердисциплинарен медицински стандарт за комплексно медицинско обслужване на болни с онкологични заболявания.
„Истина е – нашите пациенти са много обезпокоени от предлаганите промени. Недоволството им ескалира, става непредвидимо и няма да е пресилено, ако кажа, че се заражда истерия“, заяви управителката на МБАЛ „Централ Хоспитал“ д-р Надежда Крумова. Тя посочи, че пациенти с онкологични заболявания вече са изпратили писмо до Националната пациентска организация /НПО/ и до Омбудсмана, с което молят за съдействие.
Според нея проектът на Наредбата вместо да създаде правила за по-добра, последователна и навременна грижа за тези тежко болни, по-скоро се превръща в инструмент за закриване на работещи здравни заведения, които лекуват болни с онкологични заболявания. Защото пациентите ще могат да се лекуват само в заведения, които разполагат едновременно с отделения по медицинска онкология, лъчетерапия, нуклеарна медицина и палиативни грижи.
В случаи, когато се съчетават химиотерапия и лъчелечение, пациентите не ползват здравните услуги едновременно. Това изискване е заложено в проекта като поднормативен акт. «Дори в момента, когато пациентът приключи с лъчелечението си, той се изписва от болницата и влиза за химиотерапия, но след определен период от време – седмици или дори месеци, заяви д-р Крумова. – Затова буди недоумение логиката на подобна мярка, защото болниците, които предлагат комплексност, и в момента съществуват и работят по договор с НЗОК, но те не са най-предпочитаните от пациентите с онкологични заболявания.»
Тази наредба не създава никаква друга предпоставка за нов начин на работа, освен че административно насочва потока пациенти към определени лечебни заведения, заяви управителят на МБАЛ «Джи Мед» д-р Антон Михнев. Това ще доведе до закриване на най-желаните, а пациентите ще бъдат принудени да се лекуват в тези, които не са в челото на класациите по степен на удовлетвореност. Доволни ще бъдат само единици мастити професори. «Проектът на Наредбата е голяма щуротия, пълен абсурд! Не може министърът на здравеопазването да се превръща в регулировчик и да лишава пациентите от право на избор», категоричен е лекарят.
Според този проектодокумент болници като ВМА, УМБАЛ Царица Йоанна – ИСУЛ, МБАЛ «Надежда», МБАЛ «Сердика», УМБАЛ «Токуда», УМБАЛ «СофияМед» в София, заедно с МБАЛ «Централ Хоспитал» и Комплексния онкологичен център в Пловдив, които лекуват над 50% от пациентите с химиотерапия и лекарства в страната, ще трябва да затворят врати.
В София всички пациенти трябва да се насочат към Сити клиник и СБАЛО. Във Варна ще остане само УМБАЛ «Св. Марина», а в Пловдив от над 300 легла по медицинска онкология, те се свиват до 20 – само тези в УМБАЛ «Св. Георги». Остават без онкологична помощ Благоевград, Габрово, Добрич, Хасково, където в момента работи по един единствен онкоцентър за болни в областите. Частният PET-CT в София в Пета градска болница също ще бъде закрит.
Убедени сме, че новите изисквания не са в интерес на пациентите и не целят да улеснят техния живот или каквото е останало от него, заявяват в писмото си до НПО пловдивските болни от рак и техните близки. У нас се събуждат съмнения, че това пренасочване на потока от пациенти никак не е случайно и за жалост обслужва нечии корпоративни интереси. За никого в обществото не е тайна, че напоследък бяха изградени нови частни онкологични болници, които по една случайност отговарят на все още неприетите изисквания. Дали тази наредба не е написана специално за техните собственици?
Очевидно за всички е, че изборът на пациентите ще е предопределен и значително ограничен, посочиха управители на здравни заведения с онкологична насоченост в Пловдив. И добавиха, че не вярват това да доведе до по-добра грижа, подобрена преживяемост и по-добра превенция. Време е Министерството на здравеопазването да се заеме с основните си функции и да се погрижи за по-успешната превенция на онкологичните заболявания, вместо да се превръща в регулировчик на онкоболните.
Възражение срещу приемането на Наредбата до Министерството на здравеопазването вече са изпратили от НПО. Председателят на Българския лекарски съюз в Пловдив д-р Георги Кръстев увери, че ще сезира за недоволството срещу проекта парламентарната комисия по здравеопазване и ръководството на съсловната организация в София. А управителят на КОЦ-Пловдив д-р Красимир Вальов заяви, че се надява промените да не се приемат. С колегите от онкоцентровете в страната ще направим всичко възможно животът на болните от рак да не бъде утежняван и хората да не бъдат карани да чакат незнайно колко за лечение.
По преживяемост на онкоболните нашата страна е на едно от водещите места в света, пред развити европейски държави като Холандия и Дания, посочи д-р Крумова. И добави, че ще бъде много жалко, ако изостанем от тази позиция.
Източник: Пик
Leave a Reply
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.