Вирусни инфекции тръшнаха перничани на легло тези дни. И възрастни и деца страдат от гадене, повръщане и разтройство. При някои вирусът протича леко и отминава за ден-два, при други се налага лечение с антибиотици или болнично наблюдение.
През 6 седмица на 2018 г. са регистрирани общо 98 случаи на остри респираторни заболявания /при 91 за предходната седмица/.
От Регионалната здравна инспекция в Перник съобщават, че са регистрирани общо 20 случая на ентероколит, като в предходната седмица те са били едва 6. В Перник заболелите са 15, в Брезник – 1, в Радомир – 2, в селата Люлин и Голямо Бучино – по 1.
От РЗИ съобщават, че са извършени епидемични проучвания, но не са установени връзки между тях. Няма регистрирани семейни огнища.
Освен това с трима души е намалял броя на заболелите от варицела, които за тази седмица са 4 срещу 7 в предходната. 4 души в пернишко са болни от скарлатина, а един от туберколоза.
Ентероколит е
възпаление на дебелото черво и тънките черва, което се случва в остра или хронична форма. Хроничен ентероколит често се случва на фона на някои чревна инфекция или не са напълно излекувани от остър ентероколит.
Признаците на остро и хронично ентероколит при остра идентични: подуване на корема, болка, диария, гадене, повръщане. Инфекциозна чревно възпаление, придружено от висока температура, кървава диария, болки в костите и мускулите, главоболие.
Хроничен ентероколит безсимптомно в ремисия, придружен от прехода на възпаление в дълбоките слоеве на чревната лигавица и води до необратими промени. По време на обостряне на хроничен ентероколит пациентът се чувства:
- интензивна болка в корема, по-лошо след хранене, физическа активност, да действа изхождане. Болката може да бъде скучна, дърпа, рязане,
- слабост;
- нарушено храносмилане, подуване на корема;
- умората на организма;
- нарушение стол (запек може да се редува с диария).
В повечето случаи на хронично протичане на заболяването при пациенти получили продължително отслабване. Най-опасното възпаление на червата, при деца, съпроводено с метаболитни нарушения в организма, загуба на тегло, забавяне на растежа.
От голямо значение при лечението на ентероколит играе правилно хранене. По време на обостряне на хронични форма на заболяването трябва да се яде само лека бедна на мазнини храна. Готвене е желателно за една двойка. При остър ентероколит се препоръчва яденето на каша варени във вода и ориз бульон, което насърчава прекратяването на диария.