Питбулът от Мокрище още живее в двора, където уби дете. От Перник искат да го осиновят, но съдбата му е в ръцете на … Агенцията по храните

Питбулът, който уби 3-годишно дете в пазарджишкото село Мокрище,  продължава да живее в двора, в който стана инцидента. В Перник обаче има хора, които искат да го осиновят.

Каква ще бъде съдбата му трябва да каже Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). След три дни – на 12 февруари, изтича срокът на двуседмичната карантина на питбула.

Според прокуратурата съдбата на животното е в ръцете на Агенцията по храните.

От БАБХ обаче твърдят, че не могат да вземат решение, преди да излязат резултатите от експертизата за агресивността на кучето. Експертизата била приоритет на разследващите, очакват в нея да има препоръки за съдбата на кучето.

Ветеринарна клиника в Перник е готова да приеме питбула и да се погрижи за лечението на травмите от преживяното.

Нина Огнянова, която се грижи за кучета от приюти, е създала специална организация за спасяването на питбула – „Вотан – нов живот за питбула”.

Ако бъде предоставено на клиниката, с кучето ще работят и ветеринарният лекар Йордан Йорданов, и Лъчезар Планински, треньор на кучета.

Трагедията в пазарджишкото с. Мокрище, където домашен питбул уби тригодишно дете, разтърси обществото, но и породи взаимни обвинения между роднини и собственици.

Кучето от породата, смятана за опасна, е собственост на лелята на детето. Животното е било вързано в двора с дебел синджир и според стопаните и съседите досега не е проявявало агресия.

То обаче е гледано в лоши условия, няма чип, ваксини, документи. Било е недохранено и това е сред вероятните причини за нападението.

Срещу собственика му се води досъдебно производство за немарливо отглеждане на животно и го заплашват 5 години затвор.

Вчера по обяд тригодишният Тошко отишъл в дома на леля си, както правел често, и поседял при нея и бебето ѝ. В един момент казал, че отива до тоалетна и излязъл на двора. Повече не се върнал. След 15-ина минути лелята излязла да го търси – у баба му и на улицата, но не го намерила. Едва по-късно открила тялото му при кучето. Задържани за случая са трима души – лелята, нейният съпруг и бащата на детето. Майката работи в Германия и се е прибрала днес сутринта.

Оказва се, че Тошко често се движел сам. И друг път е ходил при кучето.

Заради трагедията избухна напрежение между съседи и роднини, които винят бабата и бащата, че не са полагали достатъчно грижи.

Това дете е без надзор, бабата въобще не го е гледала. Как може тригодишно дете да ходи само по улиците без надзор?, възмути се Ангел Рашев – братът на задържания собственик на кучето. Майката е в Германия, дядото е на работа, бабата къде е била?, попита мъжът.

Кучето не беше агресивно. Отговорността за това дете носят майката и бащата, не невинни хора. Трябва да се търси отговорността на родителя, каза съсед.

Хора разказват, че това дете е скитосвало и по центъра, което е на 2 километра. Кучето не беше агресивно, не е използвано за боеве, каза друг съсед.

Кучето все още е в двора, вързано. Според Петко Митев, директор на ОД по безопасност на храните, не е опасно то да остане там. Трудно е да се каже какво е отключило агресия, предстои да се извършат следствени действия по отношение на неговата агресивност и ще се реши съдбата му, каза Митев.

Вината за този ужасен инцидент е в нас, хората, коментира директорът на фондация „Четири лапи“ Марина Иванова. Да има животно, вързано на верига в един двор, не е негов личен избор. За съжаление, хората доста често подхождат безотговорно към вземането на домашен любимец и в по-голямата си част в селата тези кучета не се отглеждат като домашни любимци, а просто като най-евтината възможна аларма, работата му е да охранява двора, посочи тя.

По думите ѝ породата няма толкова значение, дори да е безпородно животното, може да прояви агресия, ако не се отглежда при подходящи условия. Отговорните трябва да сме ние, хората. Не може да искаме от кучето да проявява съзнание, посочи Иванова.

Източник: бТВ