До 48 часа Каталуния ще обяви независимост! Изтече първа информация как ще реагира Европейския съюз

Какъв е основният мотив за референдума в Каталуния? Това е нежеланието на голяма част от гражданите да издържат останалата част от Испания. Но такъв въпрос стои и в Италия. Това заяви пред Нова телевизия евродепутатът Ангел Джамбазки, коментирайки отзвука от референдума за независимост на Каталуния. 

От своя страна журналистът Къдринка Къдринова заяви, че темата вече се фокусира не толкова върху референдума и вота, а върху темата за неспазването на човешките права. „Диалог между Каталуния и Мадрид не се води през последните пет години“, коментира тя.

Джамбазки се намеси и коментира спекулации по темата „малцинство“ и заяви, че подобни сравнения „не са уместни за българското общество“. „За да има независима Каталуния, трябва да има държави, които да я признаят като легитимни. В Европа трудно ще намерят някакво признание, за не кажа невъзможно“, заяви евродепутатът.

„Интересното е, че когато говорим за Европа – на националните течения и т.нар. федералисти желанието да има европейски региони е по-скоро федералистка идея. Независимостта на Каталуния не е  свързана със силна или слаба Европа, свързана е с вътрешните натрупвания и икономическата ситуация в самата Испания“, добави Джамбазки.

Според него след 48 часа най-вероятно ще има обявена независимост, но „най-вероятно гражданската гвардия ще остане в региона и ще опита да попречи да бъде обявена независимостта“. „Това ще бъде тежка политическа грешка“, коментира АНгел Джамбазки.

Къдринова допълни, че кралят на Испания все още не се е произнесъл по вота и в неговата власт е да намери пътя за диалог между местната власт и централната в Мадрид.

Брюксел ще предупреди Каталуния, че регионът не може да остане автоматично в Европейския съюз в случай, че обяви едностранно излизане от състава на Испания. Това съобщи европейски източник, пожелал анонимност.

„Властите в ЕС имат неофициални контакти с лидерите на Каталуния. До референдума по тези канали се предаваха призиви за умереност и отказ от конфронтация с Мадрид. Сега Брюксел има намерение да предупреди Барселона, че регионът не може автоматично да остане в ЕС в случай на раздяла“, заяви източникът.

По думите му в такъв случай трябва да започнат продължителни преговори за прием в общността „без гарантирани резултати“. Решението за прием на дадена държава в ЕС става след съгласието за това на всички държави членки от общността, включително и Испания, предаде БГНЕС.

В неделя жителите на автономния регион Каталуния проведоха референдум за независимост, на който над 90% от избирателите поискаха отцепването на територията от състава на кралството. Според централните власти в Мадрид вотът е противоконституционен и той няма правна сила.