Как самотна майка от Драгичево успя да намери подслон, след дълги години ходене по мъките

Майка, която сама отглежда двете си деца, успя да намери подслон за семейството си след намесата на БНТ. Оказва се, че често хора в нужда не познават пътя за решение на проблемите си и се озовават в задънена улица.

Земетресението от 2012 година превръща и без това скромната къщичка на Гергана в опасна за обитаване постройка.Собствениците на имота – Железопътна инфраструктура са притеснени, че може да стане трагедия и призовават жената да се пренесе другаде. Тя се обръща се към общински служители и в Перник, и в София, но решение няма. Гергана обитава къщичка на ЖП гарата в село Драгичево. Историята й е тежка от самото начало. Майка й изоставя нея и брат й още след раждането.

Гергана Сърбинска: „Имах брат близнак. Той почина. Живяла съм по домовете, почнала съм работа от дете.“

Сега работи в БНР като чистачка.

БНТ: Стигат ли Ви парите?

Гергана Сърбинска: – „Гледам някакси… да преживявам.“

Ведомственото жилище, в което живее сега, й е предоставено от Национална компания „Железопътна инфраструктура“ през 2006 година. След пернишкото земетресение през 2012 година, къщата се пропуква.

Гергана СърбинскаДецата ми помагат. Трите се оправяме по някакъв начин. Но ако мога да помоля, поне едно общинско жилище. 

БНТ: За Вас няма значение дали ще Ви дадат общинско жилище тук или в Перник?

– Няма значение. Върпосът е децата да живеят спокойно. Да има баня, тоалетна най-вече.

БНТ: Не сега както е външна тоалетната.

– Да, сега ползваме външна, зимно време е ад.

БНТ: Как се къпете зимата?

– Зимата ходим при една приятелка в Овча купел..

Гергана мечтае за по-добър дом, защото къщата, в която отглежда дъщерите си е пред срутване. Но самотната майка няма друг избор – това е единственото жилище, което е получила от държавата. От 5 години сградата е опасна и бракувана. Заради риска, от Националната компания „Железопътна инфраструктура“ настояват Гергана да напусне. Тя, обаче няма къде да отиде.

Гергана Сърбинска„Те просто искат да си го бракуват и да се освободи това място. Но аз къде да отида? Кажете ми къде да отида.“

С помощта на колеги от националното радио жената получава общински терен с право на строеж в град Перник. Септември тази година е срокът , за да си построи място за живот. Но с минималната си работна заплата и двете деца, тя няма пари нито за проект, нито за строеж на жилище. Ако пропусне датата обаче – губи мястото. Още при първата ни среща с Гергана в дома й дойде кметът на село Драгичево.

Виктор Викторов, кмет на с. Драгичево: „Когато са поискали помощ през тези две години, аз съм кмет от близо две години вече, съм им помагал. Особено зимата, с тази тежка зима. Постоянно идвах до тука. Нито Гергана е идвала да ме пита, нито нищо. Нали Ви казвам, за да се помогне на някой, първо той трябва да поиска някаква помощ.“

Следват разговори с кмета на Перник и неговия заместник – така срокът на правото за строеж беше удължен. Междувременно, от НКЖИ уведомиха Гергана на 22 юли, че разполага с един месец да напусне къщата в с. Драгичево. Следващите стъпки, за да намерим дом на Гергана бяха разговори със Столична община за общинско жилище, безброй разговори с кмета на Драгичево, с НКЖИ и дори с хора, които предлагат помощта си. Три месеца по-късно, Гергана научи добрата новина – помогнахме й да намери място, където да живее. Но в продължение на пет години, не е знаела към кого да се обърне, за да намери нов дом сама. А според общински служители, някои хора никога не успяват.

Виктор Викторов, кмет на с. Драгичево: „За да почнем нещо да им помагаме, нашата община, първо трявба да си сменят жителството, за да бъдат жители на град Перник. И вече от там нататък да търсим някакъв начин да можем да им помогнем. “

Гергана попада в омагьосан кръг – адресната й регистрация е в София и само там може да получи общинско жилище.В същото време не може да я смени с такава в Перник и да остане да живее в Драгичево, защото трябва да се регистрира някъде, а няма къде.

Гергана Сърбинска: – Нямам друг адрес.

БНТ: Това на БДЖ не може да ти се води като постоянен адрес?

– Не, не може да ми се води, не.

БНТ: И ти всъщност си в безизходица?

– Аз съм направо в задънена улица.

БНТ: И не знаеш какво да направиш?

– Не знам…

След нашата намеса от общината склониха Гергана да кандидатства за жилище, но след като подаде дълъг списък от документи. Тя изпълни заръките им. Отговорът, който получи не беше обнадеждаващ – хората без дом са много, а общинските жилища – малко.

Гергана Сърбинска: „Поне нещо друго да има. Абе, общинско жилище няма да плащам кой знае колко. Ще плащам примерно 20-30 лева наем. И толкова да ми е. Аз ток харча по 15-16 лева.

Спасимира, дъщеря на Гергана: Надявам се да има по-хубаво и да са с добри сърца.“

Започнахме имейл кореспонденция с компания Железопътна инфраструктура, която е собственик на сегашния дом на Гергана. Обсъдихме варианти , опитахме да отсрочим изнасянето. От компанията отказаха, но й предложиха друго жилище. Тя избра малък апартамент в град Перник, с две стаи, кухня и сервизни помещения. Щастлива е , че ще има врата, която се затваря и покрив, който не капе. Предстои на 22-ри август да получи последния документ, който й трябва преди да може да се премести.

Историята на Гергана Сърбинска е една от многото такива у нас. Жена, която се бори, доколкото може срещу трудностите. Но също така, жена, която е била напълно сама в битката си. Как държавните институции могат да предоставят по-добри възможности за Гергана и другите като нея? Къде и как да човек попаднал в капана на житейска криза може да намери помощ? Очаквайте скоро в продължение по темата.