Българските учени в партньорство с техни колеги от Германия са изследвали три породи овце, отглеждани в Родопите – каракачанска, родопски цигай и среднородопска, съобщават от БНТ. Основната цел е била да се проследи биологичната стойност на овчето мляко и съдържанието на мастни киселини.
Проф. Любомир Ангелов от Института по криобиология и хранителни технологии уточни: „Изследването сочи, че нашите породи, които са каракачанската и родопският цигай, са с най-високо съдържание на антиканцерогенни субстанции в млякото.“
Каракачанската овца е най-древната порода по нашите земи, селектирана през вековете. С опазването ѝ от години се занимава д-р Стойчо Данчев от родопското село Момчиловци. В момента стадото му наброява 300 каракачански овце и още толкова от другата местна порода родопски цигай. Ето какво обясни той: „Каракачанската овца е устойчива на заболявания, много приспособима, на ден тя изминава 15-20 километра, задължително трябва да ходи на дълги разстояния, да пашува.“
Той добавя: „Нашите деди, тука в Момчиловци, са отглеждали навремето около 40 000 овце и старото поколение, които са гледали, почти всички живееха 90-100 години хората.“
Точно естествената и разнообразна паша в Родопите води до високото съдържание на антиканцерогенни субстанции в млякото на овцете, установяват учените.
„Препоръката е да се ползва планинско и високопланинско мляко, от което да се прави предимно сирене и кисело мляко. Това е най-подходящо, по този начин се запазват всички биологично активни вещества в другите продукти. И ролята на тези антиканцерогенни субстанции е такава, че има доказателства – явни научни доказателства, че те подтискат и са като превенция против рак на кожата, рак на дебелото черво, на стомаха“, допълва проф. Любомир Ангелов.
Сега овцете са значително по-малко и въпреки субсидиите отглеждането им е трудно, а млякото се изкупува на една и съща цена без значение дали е от високо или ниско продуктивна порода, каквато е каракачанската.