Кой се бои от отговора на трънчани за добив на злато? Защо областният управител отново атакува референдума в съда? Защо инвеститорът стесни временно кръга си на добив? Едно е ясно – става въпрос за много злато

Напрежението около предстоящия Референдум в Трън и златодобива в района продължава да расте.

 

След като бе отложено в последния момент преди изборите питането към трънчани искат ли минен добив в района или не, трънските съветници насрочиха нова дата – 11 юни. Въпросът за Референдум е формулиран така: „Против ли сте Община Трън чрез общински съвет да одобрява устройствени планове, определящи устройствени планове за добив и преработка на метални полезни изкопаеми?“

Вчера в Общински съвет на Трън бе внесена подписката за референдум от екоактивист. Разглеждането й обаче бе отменено. Като мотив съветниците изтъкнаха, че справката на ГРАО за валидността на подписите е пристигнала след заседанията на постоянните комисии.

На 10 май се очаква да се проведе извънредно засезание, на което да бъде разгледана подписката и да бъде обсъден предложеният въпрос за Референдум.
Отлагането обаче е нищо в сравнение с действията на областния управител на Перник Васил Михайлов, който за втори път  атакува решението на съветниците за референдум в съда.
Опитва ли се областният управител на Перник да спре референдума или спазва закона, както твърди? Последната дума има съда.
Васил Михайлов е подал жалба в Административен съд във връзка с насрочения за 11 юни трънски референдум. Мотивите са му, че решението на трънските съветници за референдум са в противоречие със  закона като уреждат въпрос, който не е в техните компетенции. Според областния управител на Перник единствено държавата може да урежда въпроси свързани устройствени планове и с добив и преработка на цветни метали, а не Общински съвет Трън.
Припомняме, че решението за Референдум в Трън бе атакувано с жалби на Минно-геоложката камара, фирмата желаеща да добива злато в трънско, бившият областен управител Александър Александров и неговия наследник Васил Михайлов, последният дори отмени решението за предишния Референдум в последния момент. Любопитно е, че мотивът му тогава беше друг – че решението за референдум и за изборни книжа е трябвало да се вземе в един и същи ден.  Тогава Михайлов изтъкна, че едва ли не е „спасил“ Референдума да не бъде в последствие обявен за незаконосъобразен. Вероятно и сега го „спасява“.
Междувременно фирмата, която има интерес да добива злато в района полага неимоверни усилия да убеди трънчани колко е хубаво за района им да има златна мина. Инвеститорите дори проведоха среща разговор с хората, която среща бе провал и ясно се видя, че въпреки „златните“ обещания и възможности, повечето трънчани присъстващи в залата не желаят разкриването на минна дейност. Поредната акция на инвеститора бе „бизнес закуска“, на която бе обявено, че заради общественото мнение на трънчани фирмата ще направи „голям жест“ – за сега ще добива злато само в района на мина „Злата“. Целта е трънчани да се убедят в съвременните им технологии за минодобив и че няма нищо страшно за тях и природата. Отлагането обаче не означава отказване, подчертава коректно инвеститора.
Става интересно в Трън. Какво ще решат коравите трънчани? Ако въобще им се даде това право…

Be the first to comment

Leave a Reply