Историческият музей на Перник показа „Градът на черното злато“ в Генерал Тошево

Гостуващата мобилна изложба „Градът на черното злато“, дело на Регионалния исторически музей в Перник, бе официално открита в Историческия музей в Генерал Тошево. При откриването уредникът в отдел Етнография към пернишкия музей Десислава Миланова представи експозицията и запозна присъстващите с историята и идеята зад нейното създаване.

Експозицията проследява вълнуващото развитие на Перник от малко следосвобожденско селище до един от най-емблематичните индустриални центрове на България. Името на града остава трайно свързано с въгледобива, а посетителите в Генерал Тошево имат уникалната възможност да се докоснат до този миньорски труд чрез архивни фотографии и оригинални инструменти.

Сред интересните експонати, предоставени от Мини Перник, са автентични руднични лампи, механични сметачни машини, стари телефони, измервателни уреди, оптични теодолити и прецизни взривители. Тези предмети разказват за ежедневието и технологичното развитие на поколения български миньори.

Особен интерес предизвикват и десетте архивни табла със снимки. Те показват промените в градската среда и автентичния облик на Перник през различните исторически периоди. Жителите и гостите на Генерал Тошево ще могат да разгледат ценната индустриална изложба до края на месец август.

ОЩЕ СУПЕР БОМБИ: