Кръгла маса в защита на животните с пернишко участие

Строги и адекватни законови промени за престъпленията над животни бяха обсъдени вчера на кръгла маса в Народното събрание. На срещата, организирана от парламентарната група на „Продължаваме Промяната“ – „Демократична България“, участваха над 50 представители на неправителствени организации и всички отговорни институции.

Сред тях бе и секретарят на Община Перник Мартин Жлябинков, в качеството си на председател на Сдружението на общинските приюти в община Перник.

Включване на СРС в разследванията за насилие над животни, увеличаване на наказанията, както и създаването на специален орган, който да осъществява контрола са част от предложенията.

Стигне ли се до разследване, значи сме изпуснали нещата. Това заяви инспектор Камен Николов и каза, че трябва да се работи върху превенцията – като например ограничаване на нелицензираната търговия с животни онлайн. По думите му завишаването на наказанията за насилие над животни ще помогне за по-качествени следствени действия.

„Идеята е наказанието за тези състави да бъде до поне 6 години лишаване от свобода, за да може да се възползваме от специални разузнавателни средства за доказване“, обясни инспектор Камен Николов от Главна дирекция „Национална полиция“.

„- Кое пречи досега да се наказват насилниците?

– Хората ги е страх да подават сигнали и да свидетелстват, защото насилниците над животни най-често са и над хора, трябва да се адресира този проблем и хората да бъдат защитени“, обясни природозащитникът от ДСБ Марта Георгиева.

Почти всички участници в кръглата маса бяха единодушни, че зоополиция има само на хартия и трябва да има специално звено.

„Няма никакви разписани ангажименти на тези хора, няма нищо, ние искаме точно това. И, разбира се, двата закона – Законът за защита на животните и Законът за ветеринарномедицинската дейност. За да се стигне до това насилие над животни, всеки човек тези кучета може да ги намери на улицата“, коментира председателят на Сдружението на общинските приюти в община Перник Мартин Жлябинков.

Градският прокурор Христо Кръстев акцентира върху това, че законът не прави разлика между убийство и изтезаване на животни и това трябва да се промени. Според него за престъпление трябва да се води и изоставяне на животно и нехуманно отглеждане.

Необходимо е да се обърне и внимание на животните в дивата природа. 90% от лова на сърни например е бракониерски.

Източник: БНТ

ОЩЕ СУПЕР БОМБИ: