Репродуктивното здраве в Перник: Нов подход към информираността на младите хора
Перник е сред градовете, които активно се включват в проекта „Младите българи – здрави и активни“ на фондация „Искам бебе“, финансиран от Министерство на младежта и спорта. Целта е повишаване на информираността относно репродуктивното здраве и насърчаване на здравословния начин на живот.
През 2023 г. средната възраст за раждане на първо дете в града достига 28,4 години, което е значителен ръст спрямо 2010 г., когато тя е била 26,7 години. За последните 13 години възрастта за първо раждане в Перник се е увеличила с почти 2 години, подчертавайки сериозността на проблема.
Минали предизвикателства със сексуалното образование
Въпреки че репродуктивното здраве и сексуалното образование са важни теми, те дълго време бяха табу в Перник. През 2020 г. градът попадна в центъра на обществен дебат, след като родители се противопоставиха на обсъждането на сексуалното образование в четвърти клас. Случаят предизвика силни емоции и вълна от критики, довеждайки до масов отказ на училищата в региона да включват подобни теми в своите програми.
Това въздържание остави сериозна празнина в образованието на младите хора, които често остават без необходимата информация за рисковете и отговорностите, свързани с тяхното репродуктивно здраве. Докато училищата избягваха темата, проблемът с нарастващата възраст за първо раждане се задълбочаваше, налагайки необходимостта от нов подход.
Смела крачка към промяна
Въпреки предизвикателствата, Гимназията с преподаване на чужди езици „Симеон Радев“ в Перник пое смела инициатива, като отвори вратите си за семинара „Младите българи – здрави и активни“. Организиран от фондация „Искам бебе“, този семинар предложи на учениците уникална възможност да научат повече за репродуктивното си здраве, емоционалната зрялост и ролята на активния начин на живот.
Акценти от програмата
Семинарът включваше обучителни панели по ключови теми:
- Сексуално и репродуктивно здраве – защо профилактиката, семейното планиране и превенцията на заболявания са ключови за нашето бъдеще.
- Емоционална зрялост – как да изграждаме стабилни връзки и да се грижим за психичното си здраве.
- Активен начин на живот – насърчаване на физическата активност като ключ към по-добро здраве.
- Доброволчество – вдъхновение за активно участие в обществени каузи.
Вдъхновяващи лектори
Един от водещите лектори на инициативата, д-р Александър Кобаков, акушер-гинеколог от МБАЛ „Света София“, сподели важни факти за значението на биологичния часовник, профилактиката и семейното планиране.
„Все повече жени отлагат първото раждане заради образование, кариера или лични обстоятелства. Това обаче увеличава риска от репродуктивни проблеми и изчерпване на яйчниковия резерв,“ подчерта д-р Кобаков.
Психологът Елена Димитрова-Ангелова разгледа емоционалните аспекти на здравословните взаимоотношения, справянето с лични страхове и изграждането на стабилна семейна среда.
От миналото към по-светло бъдеще
Семинарът „Младите българи – здрави и активни“ показа, че е възможно да се говори открито и конструктивно за репродуктивното здраве и емоционалната зрялост, дори в среда, която дълго време се е въздържала от тези теми. Събитието доказа, че чрез информираност и открит диалог младите хора могат да бъдат вдъхновени за по-здравословен и отговорен живот.
Проектът продължава с нови събития в цялата страна, давайки възможност на още повече младежи да се включат в промяната и да поставят здравето и информираността в центъра на своя живот.
Leave a Reply
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.