Станислав Владимиров стана отново Кмет на гражданите

Наградата в националния конкурс “Кмет на годината” за голяма община в категория “Кмет на годината” тази година получи управникът на Перник Станислав Владимиров, който получава приза за трети път. Стилната церемония се проведе на 17 октомври в столичния хотел “Маринела” и ще бъде излъчена по Българската национална телевизия на 2 ноември от 23.00 ч., съобщава КМЕТА БГ.

Г-н Владимиров, спечелихте доверието на гражданите? Защо този стимул е толкова важен за една като цяло неблагодарна професия, каквато е кметската?

Доверието на съгражданите ми е от съществено значение за мен и екипът ми. Да знаем, че хората вярват в нашата работа и в усилията, които полагаме за подобряване на живота в Перник, е важно за нас въпреки всички проблеми и предизвикателства. Стимулът да работим заедно с общността е това, което ни движи напред.

Чувствате ли, че сте направили нещо важно за всеки кмет – да върнете общината на гражданите?

Стремим се да направим управлението на общината по-прозрачно и достъпно за гражданите. Инициативи като обществени обсъждания и активна обратна връзка ни позволяват да чуем нуждите на общността. Ежедневните срещи с нашите съграждани също са важна част от работата на екипа ми.

Какви проблеми най-често ви споделят хората?

Най-често хората споделят притеснения относно проблеми с инфраструктурата, чистотата на въздуха и водите, социални и здравни услуги. Често получаваме сигнали за необходимост от ремонти на улици и тротоари, както и за състоянието на обществените пространства. Решаването на част от тези проблеми обаче не е от компетенциите на община Перник. Често се сблъскваме с липсата на адекватна реакция от други институции при наболели проблеми. Всеки сигнал е важен и се опитваме да реагираме на тях. Кметовете сме тези, които ежедневно се срещаме с реалните проблеми и нужди на хората. В нашата работа сме в постоянен контакт с гражданите, което ни дава и поглед върху това как политиките и решенията, вземани на централно ниво, се отразяват по места.

Има ли такива, които все още не успявате да решите и ако да, какви са те?

Да, все още има предизвикателства, които не сме успели да решим. Работим обаче по решаването на много проблеми. Няма трудности, с които да не може да се справи човек, когато има желание, хъс и енергия за работа. Не всички обаче могат да бъдат решени бързо. Много от проблемите са трупани с години и разрешаването им изисква повече време.

Какво ви помага най-много от първия ви ден като кмет?

Най-важното, което ми помага, е подкрепата на екипа, с който работя както и енергията, която ежедневно получавам от съгражданите си.

Липсата на политическа стабилност у нас измести ли важни теми за общините като децентрализацията, например?

Политическата нестабилност в страната безспорно създава сериозни предизвикателства за местната власт. За общини като Перник е важно да има стабилни институции на национално ниво, защото множество проекти и финансирания зависят от държавни решения и политика. Ние се фокусираме върху ежедневните нужди на гражданите, работата ни е да осигурим стабилност на местно ниво. Въпреки политическите турбуленции продължаваме да изпълняваме инфраструктурни проекти, да развиваме социални услуги и да търсим възможности за финансиране на ключови проекти. От особена важност е фактът, че успяхме да запазим добрите отношения с различни институции, дори и в условията на чести смени на служебни правителства.

Как ще се справите с друго предизвикателството пред местната власт – новата такса смет?

Веднага след като стана ясно пред какво наистина голямо предизвикателство ще бъдем изправени общините започнахме да търсим решение, така че перничани да не бъдат засегнати възможно най-малко. Нужна е адекватна методика на национално ниво, която да гарантира, че гражданите няма да поемат основната тежест от тази промяна.

Какво още може да се направи в Перник, за да бъде по-разпознаваема туристическа дестинация?

Туристическият потенциал на Перник и реализирането му като дестинация за туризъм към момента се свързват основно с визията на града като Европейска столица на маскарадните традиции и Международния маскараден фестивал “Сурва”. Перник е дестинация, която може да бъде развита не само заради близостта си до София, но и заради историческите си и природни дадености. Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва“ е една възможност хиляди българи и чужденци да опознаят нашите традиции, но Перник има шанс да разгърне потенциала си и извън границите на фестивала. Градът ни може да се похвали с няколкохилядолетна история, оставила по земите му белези за културното присъствие от различни епохи сред тях са Пернишката крепост, множеството православни храмове и манастири, перлите в архитектурата на града – Двореца на културата и Минната дирекция, храм “Св. Иван Рилски”, пазещ частица от мощите на светеца, първите благоустроени работнически квартали в България, уникалния за България и Балканския полуостров Подземен минен музей, разположен в запазени галерии на първия подземен рудник в страната и други. Фестивалният туризъм свързан с летните музикални събития и международния фестивал на късометражното кино, които обогатяваме с всяко издание също е шанс за града ни.

Най-голямата ви лична и професионална мечта?

Перник да се развива като модерен и устойчив град, който предлага възможности за всеки. Вярвам, че с общи усилия можем да постигнем тези цели.