Президентът на САЩ Барак Обама и най-високопоставените му външнополитически съветници се очаква да се срещнат в петък, за да разговарят за военните и други опции за намеса в Сирия, след като сирийски и руски саморлети продължават да обстрелват Алепо и други мишени. Това съобщи „Ройтерс“, позовавайки се на официален източник.
Някои от високоставените официални лица в САЩ смятат, че страната трябва да се намеси силово в Сирия или рискува да загуби влиянието си, което все още има сред силите на умерената опозиция в Сирия и арабските им, кюрдски и турски съюзници в битката с „Даеш“, разказва още световната агенция.
Един от вариантите пред САЩ включва директна военна намеса като въздушни удари по бази на сирийската армия, нейни складове за боеприпаси, военни радари и др., казва още пред „Ройтерс“ източник, пожелал анонимност. По думите му опасността при такова решение би била, че се увеличават шансовете за директна конфронтация с Русия.
Според американски политици не е много вероятно Обама да разпореди въздушни удари, насочени към цели на властта на Башар Асад в Сирия и подчертавам, че вероятно президентът няма да вземе решения на планираната среща с Националния съвет по сигурността.
„Ройтерс“ съобщава още, че има алтернативен вариант и той е САЩ да подпомогне съюзниците си от сирийската опозиция с модерни оръжия, макар и не с модерни ракети земя-въздух, тъй като Вашингтон се опасява, че те могат да бъдат използвани срещу „западни“ авиолинии.
Официално от Белия дом са отказали коментар по темата, съобщава още „Ройтерс“.
Дискусията, която се очаква в петък, е последната от дълга поредица от вътрешни дебати какво може да се направи, за да се сложи край на продължаваща вече повече от 5 години и половина гражданска война в Сирия, която до момента е взела поне 300 000 жертви и засегна половината население на страната.
Външните министри на САЩ и Русия се очаква да се срещнат в събота в Лозана, Швейцария заради провалените опити да намерят дипломатическо решение, вероятно ще се присъединят още Турция, Катар, Саудитска Арабия и Иран, но в САЩ има твърде малко гласове на надеждата за успех.
Срещата утре в Белия дом и преговорите в Лозана са само 100 дни преди Барак Обама да напусне президенстския пост, когато той е изправен и пред други решения – за това дали да задълбочи американското военно присъствие в Близкия Изток – по-специално в Йемен и Ирак – нещо, на което се противопостави, когато спечели изборите за Белия дом през 2008 г., съобщава още „Ройтерс“
Източник: Клуб Z